Siła z neuronów?
Szympansy są, zdaniem niektórych, nawet 4-krotnie silniejsze od ludzi, pomimo że wzrostem i wagą nie różnią się od nas. Siłę zwykle przypisujemy rozwojowi mięśni, jednak Alan Walker, profesor biologii z Penn State University, uważa, że w przypadku małp naczelnych układ mięśniowy odgrywa drugorzędną rolę. Jego zdaniem, za większą siłę małp odpowiada ich układ nerwowy. Walker sądzi, że sprawuje on znacznie mniejszą kontrolę nad mięśniami, niż układ nerwowy człowieka. Dlatego szympansy dysponują dużo większą siłą, a człowiek potrafi wykonywać bardziej precyzyjne ruchy.
Wcześniejsze badania wykazały, że w kręgosłupach szympansów znajduje się znacznie mniej szarej materii niż u człowieka. Szara materia zawiera bardzo dużo neuronów motorycznych, które kierują ruchami mięśni. Tak więc u ludzi uruchomienie mniejszej liczby neuronów powoduje uruchomienie mniejszej liczby mięśni, co daje nam nad nimi bardziej precyzyjną kontrolę. U szympansów jest to więcej mięśni, co oznacza większą siłę. Dlatego też małpy są mniej wytrzymałe na wysiłek niż ludzie. Nie potrafią bowiem stopniowo w zależności od potrzeb uruchamiać mięśni. Z kolei ludzie w większości przypadków nie są w stanie skorzystać ze wszystkich mięśni co sugeruje, zdaniem Walkera, istnienie jakiegoś rodzaju hamowania w centralnym układzie nerwowym.
Komentarze (5)
lucky_one, 1 kwietnia 2009, 10:58
Może to kwestia pewnych przystosowań ewolucyjnych? Szympansy pozostające 'w naturze' bardziej potrzebowały do przetrwania dużej siły niż precyzji. A człowiek ze względu na wytwarzanie narzędzi i konieczność później posługiwania się nimi nie potrzebował tyle siły (dawało ją użycie narzędzi), za to musiał mieć większą precyzję - zarówno aby móc narzędzia wykonać jak i aby ich używać
Mirethil, 1 kwietnia 2009, 23:12
Powiedziałabym, że nawet na pewno jest to wynik ewolucji i potrzeb poszczególnych gatunków. Z resztą wystarczy wyobrazić sobie człowieka, który mógłby używać wszystkich możliwych mięśni bez potrzeby specjalnego "uruchamiania". Podejrzewam, że istniała by o wiele większa liczba zgonów w efekcie działania zbyt wielkiej siły użytej, czy to względem siebie, czy innych. Czyli wszystko jest tak jak należy.
Tomek, 2 kwietnia 2009, 02:21
Błąd do poprawy.
thibris, 3 kwietnia 2009, 14:32
Tomku ? A z opcji "Zgłoś do moderatora" nie łaska skorzystać ?
Tomek, 3 kwietnia 2009, 14:35
Będę miał to na uwadze następnym razem