Wrodzona muzyka szympansów
W piśmie Primates poinformowano o eksperymencie, który dowodzi, że szympansy rodzą się z wbudowanymi preferencjami muzycznymi. Zwierzęta wyraźnie preferują muzykę harmonijną.
Dotychczas sądzono, że odbiór muzyki jest właściwy tylko ludziom. Jednak japońscy naukowcy z Kyushu University postanowili sprawdzić, jak na muzykę reaguje młoda urodzona na wolności szympansica Sakura. Zwierzę badano gdy miała od 17 do 23 tygodni. Nigdy wcześniej nie była wystawiona na działanie muzyki.
Podczas eksperymentów Sakura przebywała w legowisku, a do jej prawej ręki przywiązano sznurek, którym mogła swobodnie poruszać. Wokół ustawiono głośniki, z których płynęła muzyka. Każdy utwór trwał od 38 do 63 sekund. Ciągnąc za sznurek Sakura mogła włączyć ostatnio wysłuchany utwór jeszcze raz.
Zwierzęciu puszczano kilka utworów. Były one puszczane w dwóch wersjach - jednej oryginalnej, harmonijnej, oraz w drugiej, zmienionej tak, by harmonia została utracona.
Sakura bardzo szybko pojęła zasady i podczas wielokrotnie powtarzanych eksperymentów, zwierzę znacznie częściej domagało się wysłuchania wersji harmonijnych.
Badania nad szympansim niemowlęciem, które nigdy wcześniej nie słyszało muzyki, mają duży wpływ na nasze pojmowanie sposobu ewolucji odbioru muzyki u człowieka. Sugerują bowiem, że preferencje muzyczne i docenianie muzyki nie są właściwe tylko naszemu gatunkowi. Co więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że, w przeciwieństwie do ludzkich niemowląt, Sakura nigdy nie słyszała muzyki, możemy stwierdzić, że preferowanie utworów harmonijnych jest niezależne od doświadczeń kulturowych. Uczeni spekulują, że takie wrodzone preferencje mogą ułatwiać szympansom komunikowanie się w środowisku naturalnym.
Komentarze (0)