Agresja w stosunku do samic zwiększa szansę szympansów na ojcostwo

| Nauki przyrodnicze
nilsrinaldi (Nils Rinaldi), CC

Samce szympansów, które przez długi czas zachowują się agresywnie w stosunku do samic, częściej są ojcami ich dzieci.

Samce, które często kierują agresję na samice, z większym prawdopodobieństwem płodzą z nimi dzieci niż samce mniej gwałtowne. Efekt jest szczególnie silny w przypadku samców zajmujących wysoką pozycję w hierarchii - opowiada Ian Gilby, antropolog ewolucyjny z Uniwersytetu Stanowego Arizony.

Naukowcy badali grupę szympansów Kasekela z Parku Narodowego Gombe w Tanzanii. Dzięki obserwacjom wiedzieli, kto z kim spółkował. Ojcostwo 31 młodych, które urodziły się w latach 1995-2011, określano dzięki DNA ekstrahowanemu z odchodów.

Zgodnie z hipotezą, samice są tak zastraszone przez długotrwałą agresję ze strony samca, że w okresie płodnym zgadzają się lub nawet zabiegają o kopulację z nim. Obawiając się o swój los, unikają kopulowania w jego obecności z innymi samcami - wyjaśnia Anne Pusey z Duke University.

W grę może, oczywiście, wchodzić preferowanie przez samice dominujących samców, lecz fakt, że agresja zwiększała prawdopodobieństwo ojcostwa wysoko postawionych w hierarchii samców, wskazuje raczej na zabezpieczanie swoich interesów przez samce alfa.

Agresywne zachowanie obejmowało brutalne fizyczne ataki z gryzieniem i biciem (czasem powodowało to zranienia), a także gonienie samic czy wybuchy złości, w czasie których szympans szarżował i walił w liście.

Kopulacja nie następowała w trakcie lub bezpośrednio po aktach agresji. Najlepszym "sposobem" na zapewnienie sobie ojcostwa było molestowanie utrzymujące się przez 2-3 lata.

W przyszłości Joseph Feldblum z Duke University zamierza sprawdzić, czy samce szympansów mogą odnieść sukces reprodukcyjny, zachowując się w stosunku do samic bardziej przyjaźnie, np. poświęcając więcej czasu na iskanie.

szympansy agresja potomstwo sukces reprodukcyjny Ian Gilby Anne Pusey