Szympansice częściej korzystają z dzid
Szympansice częściej wykonują i korzystają z dzid w czasie polowania.
Technika została opisana na łamach pisma Royal Society Open Science. Wydaje się, że powstała ona u wspólnego przodka szympansów i ludzi.
Narzędzia [dzidy] są wykonywane ze świeżych gałęzi drzewa, które są obrywane i modyfikowane. Zwierzęta usuwają wszystkie boczne odnogi i liście oraz odrywają kruchą końcówkę. Niektóre osobniki obrabiają czubek za pomocą zębów. Przeciętna dzida ma ok. 75 cm długości - opowiada prof. Jill Pruetz z Uniwersytetu Stanowego Iowy.
Zespół obserwował szympansy ze stanowiska Fongoli w południowo-wschodnim Senegalu. Uzbrojone w dzidy naczelne polują na prowadzące nocny tryb życia galago karłowate (Galago senegalensis), które za dnia odpoczywają w dziuplach. Ponieważ zaatakowane gryzą, łatwiej sobie z nimi poradzić, utrzymując bezpieczną odległość.
Dorosłe samce polegają w czasie polowania na swoich rozmiarach i sile. Samice są prawie zawsze obciążone podróżującymi na ich plecach bądź brzuchu niemowlętami, więc upolowanie czegoś za pomocą narzędzia jest dla nich po prostu łatwiejsze. W takiej sytuacji nie dziwi, że to one częściej wykonują i posługują się dzidami.
U wielu gatunków naczelnych to samice są wynalazcami i częstszymi użytkowniczkami narzędzi, dlatego myślę, że to możliwe, że to samica opracowała tę technikę - podkreśla Puertz.
W odróżnieniu od innych szympansich grup, w Fongoli dominujące samce pozwalają samicom i młodszym samcom zachować zdobycz.
Szympansy z Fongoli to jedyne naczelne poza ludźmi, które systematycznie zabijają duże ofiary za pomocą broni, dlatego akademicy zainteresowali się tym stanowiskiem. Jak opowiadają, to sawanna z porą suchą, która trwa ponad 7 miesięcy. Wczesne hominidy musiały się zmierzyć z podobnymi warunkami, co doprowadziło je do silniejszej zależności od mięsa i skutecznych metod polowania.
Komentarze (1)
glaude, 15 kwietnia 2015, 21:22
Przecież to wiadomo od wielu lat. Nic nowego ci badacze nie zaobserwowali.
Szukają kasy z grantów?