Użyteczne wymachy
Telefon można zabezpieczyć przed wykorzystywaniem przez nieupoważnione osoby, wpisując każdorazowo PIN lub hasło, ale jest to dość uciążliwa procedura, z której chyba rzadko kto korzysta. Zamiast tego KDDI R&D Laboratories zaoferowały oprogramowanie rozpoznające właściciela komórki na podstawie gestu – machania ręką z aparatem w dłoni.
Autoryzacja zachodzi dzięki czujnikowi przyspieszenia, który zbiera dane biometryczne osoby dotykającej telefonu. Jest to możliwe, gdyż na przebieg ruchu wpływa wiele zindywidualizowanych czynników, w tym długość ramienia, budowa mięśni czy sposób uchwycenia komórki. Twórcy programu twierdzą, że ze względu na ponad 96-procentową trafność taka metoda uwierzytelniania jest odporna na spoofing.
Dane biometryczne są gromadzone przed każdym użyciem aparatu. Następnie porównuje się je do wzorca. KDDI R&D Laboratories zamierzają udoskonalić swój wynalazek, by w przyszłości różnymi gestami zdobywać np. dostęp do poszczególnych aplikacji.
Komentarze (3)
mikroos, 23 kwietnia 2009, 12:34
96-proc. skuteczność oznacza, że jedna na 25 prób włamania będzie udana. Serdeczne dzięki za taką metodę...
pogo, 23 kwietnia 2009, 12:48
raczej chodziło o to że 1 na 25 prób wyjęcia komórki z kieszenie nie odblokuje telefonu...
czyli nigdy więcej bym nigdzie nie zadzwonił pijaku, bo wtedy zmieniają się ruchy... w końcu koniec z przepraszaniem ludzi za dzwonienie po nocy i za to co mówiłem
thibris, 24 kwietnia 2009, 13:05
Ciekawe jak system radzi sobie w prawdziwym świecie. Często noszę telefon w innej kieszeni niż wcześniej - koszula, kurtka (kilka kieszeni na różnych wysokościach, w tym kieszenie wewnętrzne), spodnie, plecak, czy podnoszenie telefonu ze stolika. Czy po każdym wyciągnięciu będę musiał machać nim jak głupi, po to aby zrobić to samo co wcześniej ? Bo jakoś nie wydaje mi się prawdopodobne, aby system stwierdził że wyjmowanie telefonu prawą ręką z tylnej kieszeni spodni to to samo co wyciąganie go ręką lewą z wewnętrznej kieszeni kurtki. Wtedy sobie nie podzwonię ? Wolę wpisywać pin - każdą ręką i nawet w kieszeni wpiszę go tak samo