Oglądanie TV wiąże się z wiodącymi przyczynami zgonu w USA

| Zdrowie/uroda
espensorvik, CC

Długi czas oglądania telewizji wiąże się z 8 wiodącymi przyczynami zgonu w USA.

Telewizor ma w domu 92% Amerykanów, a oglądanie telewizji pochłania ponad połowę wolnego czasu. Autorzy wcześniejszych badań wspominali o związku między oglądaniem TV a podwyższonym ryzykiem zgonu z powodu nowotworu i chorób sercowo-naczyniowych.

W ramach najnowszego studium naukowcy z National Cancer Institute (NCI) przyglądali się ponad 221 tys. osób w wieku 50-71 lat (na początku badania żadna z nich nie miała przewlekłych chorób). Zespół potwierdził istnienie związku z nowotworami i chorobami sercowo-naczyniowymi. Dodatkowo natrafił na związki z wyższym ryzykiem zgonu z powodu cukrzycy, grypy/zapalenia płuc, choroby Parkinsona czy chorób wątroby.

Wiemy, że oglądanie telewizji to najbardziej rozpowszechniona forma siedzącego spędzania wolnego czasu. Nasza hipoteza robocza jest taka, że to wskaźnik ogólnej fizycznej nieaktywności. W tym kontekście nasze wyniki pasują do coraz większej liczby badań, które wskazują, że zbyt dużo siedzenia może prowadzić do wielu niekorzystnych dla zdrowia skutków - wyjaśnia dr Sarah K. Keadle.

Dr Keadle dodaje, że choć wiele zaobserwowanych korelacji można wyjaśnić za pomocą znanych mechanizmów biologicznych, sporo z nich zauważono 1. raz i trzeba przeprowadzić dalsze badania, które potwierdzą ich istnienie i pozwolą je lepiej zrozumieć. Ważne jest, by określić, czy te same związki występują przy siedzeniu w innych sytuacjach, np. w pracy czy za kierownicą.

Amerykanie stwierdzili, że w porównaniu do ludzi oglądających telewizję przez mniej niż godzinę dziennie, dla osób spędzających przed ekranem TV 3-4 godz. dziennie ryzyko zgonu z jakiegokolwiek powodu jest o 15% wyższe. Ustalono także, że w przypadku ochotników poświęcających na oglądanie telewizji 7 lub więcej godzin dziennie prawdopodobieństwo zgonu w trakcie trwania studium było aż o 47% wyższe. Ryzyko dla większości badanych przyczyn zaczynało rosnąć przy 3-4 godz. telewizji dziennie.

Zaobserwowana zależność utrzymywała się nawet po wzięciu poprawki na inne potencjalnie istotne czynniki, takie jak liczba spożywanych kalorii, picie czy palenie.

Naukowcy zauważyli, że telewizja wpływała szkodliwie zarówno na osoby aktywne i nieaktywne. Dr Keadle sugeruje jednak, że [...] ćwiczenia powinny być pierwszym wyborem dla tych, którzy chcą skrócić czas bezruchu.

telewizja oglądanie siedzenie ryzyko zgonu nowotwór choroby sercowo-naczyniowe cukrzyca choroba Parkinsona Sarah K. Keadle