Diagnozowanie raka płuc za pomocą temperatury wydychanego powietrza

| Medycyna
gagilas, CC

Zgodnie z wynikami zaprezentowanymi na międzynarodowym kongresie European Respiratory Society, temperaturę wydychanego powietrza można wykorzystać jako nieinwazyjną metodę identyfikowania raka płuc.

Zespół zgromadził grupę 82 osób, które gdy rtg. zasugerowało raka płuc, skierowano na pełne badania. U 40 pacjentów wstępną diagnozę potwierdzono, a u 42 wykluczono.

Naukowcy zmierzyli temperaturę wydychanego powietrza za pomocą urządzenia X-Halo. Okazało się, że u ludzi z rakiem płuc była ona wyższa. Temperatura rosła także z liczbą lat przypadających na palenie papierosów oraz stadium zaawansowania nowotworu.

Akademicy zidentyfikowali też wartość graniczną temperatury, która pozwala na stwierdzenie raka płuc z wysoką trafnością.

Nasze wyniki pokazują, że rak płuc powoduje wzrost temperatury wydychanego powietrza. To znaczące odkrycie, które może zmienić sposób diagnozowania choroby. Gdyby udało się nam ulepszyć test, by diagnozować raka płuc, mierząc temperaturę wydechu, ulepszylibyśmy proces diagnostyczny, dostarczając pacjentom niewywołujący stresu, prosty test, który jest także tańszy i prostszy dla lekarzy - podsumowuje prof. Giovanna Elisiana Carpagnano z Uniwersytetu w Foggii.

temperatura wydychane powietrze rak płuc palenie papierosy stadium nowotwór rtg. Giovanna Elisiana Carpagnano