Dzieci, które grają w tenisa, będą mieć mocniejsze kości

| Zdrowie/uroda
Dennis Yang (dennis), CC

Osoby, które w dzieciństwie grają w tenisa, mogą wzmocnić swoje kości nawet o 63% i zmniejszyć ryzyko złamań na późniejszych etapach życia.

Naukowcy z Manchester Metropolitan University ustalili, że regularne ćwiczenia w dzieciństwie zapewniają o wiele lepszą ochronę dla kości niż aktywność fizyczna w dorosłości. Odkryli, że kość ramienna ręki od rakiety była średnio o 40% większa od kości ramiennej drugiej ręki (w niektórych przypadkach różnica sięgała aż 63%). Studia pokazują, że gdy jesteś starszy, trudniej ci uzyskać korzyści. Dzieciństwo [a zwłaszcza wiek dojrzewania] wydaje się więc dobrym okienkiem [czasowym] na wypracowanie mocnych kości - przekonuje Alex Ireland. Złamanie w starszym wieku może być skrajnie szkodliwe [...]: stajesz się bowiem mniej mobilny i słabszy. [Wszystko to] akcentuje znaczenie regularnej aktywności fizycznej w młodości.

Komentując badania porównujące ludzi uprawiających sport i mniej aktywnych, niektórzy podnoszą argument, że sport wybierają jednostki silniejsze, a zatem zaobserwowane różnice nie są skutkiem ćwiczeń. W przypadku tenisistów obie ręce są wystawione na identyczne oddziaływania genetyczne i dietetyczne, można więc być niemal pewnym, że różnice w wytrzymałości/wielkości kości są wynikiem ruchu.

By zbadać tenisistów w wieku 9- 90 lat, akademicy współpracowali z Lawn Tennis Association (LTA). W sumie uwzględniono przypadki 51 mężczyzn i 37 kobiet z LTA Open Veterans Indoor Championships i Open Veterans Clay Court Championship oraz 30 chłopców i 20 dziewcząt z LTA British Junior Championships.

tenis dzieciństwo kości wzmocnić kość ramienna ruch aktywność fizyczna złamania Alex Ireland