Naprawianie wybitego okna
O tym, że teoria rozbitego okna (Broken Window Theory) naprawdę działa, przekonano się wielokrotnie, np. w Nowym Jorku czy Albuquerque w Nowym Meksyku. Gdy ze ścian znikają graffiti, odnawia się zdemolowane budynki i upiększa okolicę, ludzie lepiej się zachowują i spada przestępczość. Dlaczego jednak tak się w ogóle dzieje? Wyjaśnieniem tego zjawiska zajęło się 3 naukowców z Uniwersytetu w Groningen w Holandii.
W serii 6 eksperymentów Kees Keizer, prof. Siegwart Lindenberg i dr Linda Steg wykazali, że stopień obowiązywania norm zmienia się w zależności od środowiska i jego zorganizowania. Współgra to z socjologiczną teorią "ramowania" celów, która zakłada, że ludzie są mniej skłonni przestrzegać zasad, jeśli otoczenie wskazuje, że można je łamać i inni to robią.
Podczas pierwszego eksperymentu akademicy porównali zachowanie badanych w dwóch alejkach. Ściany jednej były pokryte graffiti, a drugiej idealnie czyste. W każdym przypadku ustawiono znak "Zakaz malowania". Gdy pewnego popołudnia na rączkach zaparkowanych rowerów zawieszono foldery reklamowe, w uliczce pokrytej rysunkami aż 69% cyklistów rzuciło gazetki na ziemię. Dla odmiany w zadbanym zaułku podobnie postąpiło tylko 33% rowerzystów.
Holendrzy zaaranżowali też inną sytuację. Parking otoczono półotwartym płotem i ustawiono znak z napisem: "Nie wchodzić, proszę obejść teren dookoła". Upraszano również o nieprzypinanie rowerów do ogrodzenia. Gdy do parkanu były jednak przypięte jakieś bicykle, ludzie częściej skracali sobie drogę do samochodu niż wtedy, kiedy wszyscy stosowali się do nakazów i zakazów (postępowało tak, odpowiednio, 82 i 27% delikwentów).
Rzucanie śmieci na ziemię czy chadzanie na przełaj wydają się mało szkodliwe, ale nieporządek otaczający ludzi skłania do o wiele poważniejszych wykroczeń, np. kradzieży. Naukowcy wrzucali do skrzynki list, który nie wpadał do niej i wystawał na zewnątrz. Przez okienko koperty było wyraźnie widać, że wewnątrz zaklejono banknot o nominale 5 euro. Jeśli na skrzynce lub obok niej ktoś namalował graffiti, pieniądze zabierało 27% przechodniów. W wychuchanej okolicy zdarzało się to jedynie 13% znalazców.
By normy i zasady działały, muszą znajdować poświadczenie w otoczeniu. Co z tego bowiem, że istnieją, skoro nikt ich nie przestrzega?
Teoria rozbitego okna i jego naprawiania została wyłożona w książce George'a L. Kellinga i Catherine Coles. Pisząc ją, para korzystała z artykułu Wybite okno, opublikowanego w marcu 1982 r. w miesięczniku The Atlantic Monthly. Jego autorami byli Kelling i James Q. Wilson.
Komentarze (10)
lililea, 28 listopada 2008, 16:10
"Jeśli wejdziesz miedzy wrony musisz krakać jak i one"
Okazuje się że wystarczy być tam gdzie były wrony...
este perfil es muy tonto, 28 listopada 2008, 16:17
no zauważam to na sobie,jak mieszkam w syfnym akademiku to nawet toalety odechciewa mi się często czyścić po sobie, a i jak się upiłem i cugle zniknęły to nawet raz coś celowo zniszczyłem :-*
w46, 29 listopada 2008, 22:28
To tak naturalne zachowanie że aż nie ma o czym dyskutować
Człowiek to stworzenie stadne i zachowuje się tak jak stado.
waldi888231200, 29 listopada 2008, 22:46
Jakie stado np??
w46, 29 listopada 2008, 23:48
bawołów naprzykład
Gość macintosh, 29 listopada 2008, 23:55
Kiedy czujesz się źle włącza Ci się Ignore na real. Szukasz najszybszego sposobu, żeby się wydostać.
waldi888231200, 30 listopada 2008, 00:12
1. bawoły nie uprawiają niewolnictwa.
2. bawoły nie zabijajają innych istot.
3. bawoły czują przyjemność z bycia w stadzie a ludzie odrazę.
4. bawoły nie pozują na coś czym nie są.
5. bawoły żyją dniem dzisiejszym a nie spieprzoną przeszłością i chorą wizją przyszłości.
Specjalnie pytałem jakiego stada, bo większego gnoju na świecie od ludzi żadne stado nie czyni - więc trzeba zaznaczyć ,,ludzkiego stada'' bo to klasa sama dla siebie.
w46, 30 listopada 2008, 11:12
bawoły to zwierzęta i tym są lepsze od ludzi
Swoją drogą to nawet na klikanie [Dobrze mówi] [bzdury] ma opisywana wyżej prawidłowość pewien wpływ, łatwiej przychodzi klinięcie Waldiemu [bzdury] bo przecież ma karmę na minusie, trudniej zaś kliknąć [Dobrze mówi] nawet gdy któryś z jego postów jest wyjątkowo sensowny (niestety mało takich ). Nie łatwo zmienić "trend".
Wydostać?
Gość macintosh, 30 listopada 2008, 11:15
Trzeba sobie pójść jak najszybciej.
waldi888231200, 30 listopada 2008, 13:23
Tym akurat nie są lepsze od ludzi , ani gorsze - raczej chodzi o cechy które nabyli ludzie (zwariowali) np: gromadzenie (poza jedzeniem) , władza (dla władzy), niewiedza (pomimo opisanych odkryć), brak współdziałania w grupie i coś takiego jak nie moje a ukraść się nie da to chociaż to kopnąć.
To też strach