Tkaniny z czasów królów Salomona i Dawida

| Humanistyka
Clara Amit, Izraelska Rada Starożytności

W izraelskiej dolinie Arabah znajdują się słynne "kopalnie króla Salomona". To starożytne kopalnie miedzi w Timnie. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie odnaleźli tam bogatą kolekcję tkanin. To pierwsze tekstylia datowane na epokę królów Dawida i Salomona.

Tkaniny, z których najmniejsze fragmenty liczą sobie zaledwie 5x5 centymetrów, różnią się technika wykonania, kolorystyką i zdobieniami. Niektóre z nich przypominają tkaniny znane jedynie z epoki rzymskiej - mówi doktor Orit Shamir, który z ramienia Izraelskiej Służby Starożytności był odpowiedzialny za badanie tkanin. Dotychczas w takich miejscach wykopalisk jak Jerozolima, Megiddo czy Hazor nigdy nie znaleźliśmy żadnych tkanin, więc to odkrycie pozwala nam po raz pierwszy zapoznać się z tym aspektem przeszłości. Odnalezione fragmenty tkanin pochodzą z ubrań, toreb, lin, namiotów i sznurków - dodaje doktor Erez Ben-Yosef. którego zespół odnalazł tkaniny. To ważne świadectwo dotyczące Edomitów, którzy, wedle tradycji biblijnej, walczyli z Królestwem Izraela. Znaleźliśmy prosto tkane bogato zdobione tkaniny noszone przez wyższą klasę społeczną. Luksusowych ozdobnych tkanin używali wysoce cenieni rzemieślnicy zarządzający piecami do wytopu miedzi. Byli oni odpowiedzialni za prawidłowe przeprowadzenie bardzo skomplikowanego procesu - dodaje Ben-Yosef.

Miedź była jednym z najcenniejszych starożytnych produktów. O ile jej wydobyciem zajmowali się prawdopodobnie niewolnicy bądź więźniowie, to wytop miedzi należał do bardzo cenionych specjalistów najwyższej klasy. Musieli oni opanować 30-40 procesów, by uzyskać metal o odpowiedniej jakości. Posiadanie kopalń miedzi było wówczas źródłem potęgi. Można to porównać do posiadania w dzisiejszych czasach złóż ropy naftowej. Jeśli ktoś potrafił wytapiać miedź, był uznawany za specjalistę od niezwykle skomplikowanej technologii. Posiadana przezeń wiedza sprawiała wrażenie magicznej, nadprzyrodzonej i status społeczny tych osób był odpowiednio wysoki - stwierdza Ben-Yosef.

tkanina kopalnia miedzi Salomon Dawid Izrael