Fototkanina
Naukowcy z MIT-u opracowali wrażliwą na światło tkaninę, która działa jak aparat fotograficzny. W przyszłości będzie można wyprodukować z niej np. mundur, a noszący go żołnierz, dzięki umieszczonemu przy hełmie wyświetlaczowi, będzie mógł na bieżąco śledzić to, co dzieje się z tyłu lub z boku.
Takie zastosowania to na razie dość odległa przyszłość, jednak prace na tym polu postępują bardzo szybko. Już w tej chwili tkanina jest w stanie przechwycić i wyświetlić prostą ikonę uśmiechniętej twarzy. Kiedyś będzie ona mogła działać jak rodzaj kamery bez soczewek. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest fakt, iż tkanina nie ulega tak łatwo uszkodzeniom, a uszkodzona nadal będzie przekazywała obraz, czego nie można powiedzieć o soczewkach.
Nowa tkanina składa się z włókien, których grubość jest mniejsza niż milimetr. Te z kolei stworzono z warstw światłoczułych materiałów umieszczonych jeden w drugim. Warstwy te zawierają dwa pierścienie wrażliwego na światło półprzewodnika, z których każdy jest izolowany za pomocą polimeru.. Do półprzewodników na całej długości włókna podłączonych jest osiem metalowych elektrod.
Podczas testów pomiędzy źródłem światła a materiałem umieszczono ikonę śmiejącej się twarzy. Włókna mierzyły intensywność światła i konwertowały dane na sygnały elektryczne. Były też w stanie różnie reagować na różne długości, czyli kolory, fali światła. Następnie odpowiedni algorytm przekładał uzyskane dane na obraz.
Prace finansowane są przez amerykańską armię, Narodową Fundację Nauki oraz Departament Energii.
Komentarze (6)
Gość derobert, 10 lipca 2009, 15:56
Fajne Ciekawe czy coś takie może posłużyć również do budowy aktywnego kamuflażu...
sig, 10 lipca 2009, 16:42
Przez długi pewnie będzie miała zbyt małą rozdzielczość, ale to jedyna droga do takowego. Zakrzywianie promieni światła co prawda fajnie wygląda w teorii, ale my sami widzimy światło odbite tak więc albo kamuflaż musiał by mieć "dziury" na wysokości oczu ( dodatkowy efekty psychologiczno-horrorowy czyli latające oczy bez reszty ciała )albo też osoba która go zastosuje sama nic by nie widziała.
MrVocabulary (WhizzKid), 11 lipca 2009, 12:13
Oczywiście - taki kamuflaż już istnieje. Mój brat trenował kiedyś jakieś służby w Czechach i widział jeden egzemplarz. Na razie tylko trudniej człowieka zobaczyć (ale można), no i ten kamuflaż waży 30-50 kg. Biorąc pod uwagę rozwój innych materiałów optycznych, wszystko jest na dobrej drodze do zoptymalizowania całego urządzenia. Niestety.
lucky_one, 11 lipca 2009, 12:44
Ciekaw jestem czy rzeczywiście ta tkanina może działać uszkodzona, bo z opisu wygląda, że jest to po prostu zminiaturyzowane, dość złożone urządzenie, które na uszkodzenia może być podatne..
Niemniej pomysł bardzo ciekawy - tylko taki mundur będzie pewnie 100-1000 razy droższy niż obecny
MrVocabulary (WhizzKid), 11 lipca 2009, 12:45
Opłacalne, bo będzie się używać 100-1000 razy mniej żołnierzy, niż obecnie :-) A sam mundur pewnie wzmocnią tym nowym, ultracienkim odpowiednikiem kevlaru...
Mariusz Błoński, 11 lipca 2009, 15:18
No, działa na zasadzie matrycy w aparatach fotograficznych. Uszkodzenia części włókien (pikseli) dalej zapewnia obraz.