Tłuszcze trans nasilają agresję
Spożycie tłuszczów trans wiąże się z drażliwością i agresją. Dotyczy to kobiet i mężczyzn w każdym wieku i wszystkich ras.
W badaniach dr Beatrice Golomb z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wzięło udział 945 osób. Po raz pierwszy udało się połączyć konsumpcję tłuszczów trans z nieprzyjemnymi zachowaniami o różnym natężeniu: od zniecierpliwienia poczynając, na otwartej agresji kończąc.
Tłuszcze trans występują w mleku i produktach z mleka, a także w baraninie i wołowinie. Stanowią tu ok. 3-5% całkowitej objętości tłuszczów. Z większymi ilościami tłuszczów trans mamy do czynienia w przypadku wielu półsyntetycznie otrzymywanych stałych tłuszczów roślinnych, wśród których często wymienia się margarynę.
Tłuszcze trans mają związek z insulinoopornością, a powodując wzrost poziomu złego cholesterolu we krwi, przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zmian miażdżycowych.
Na początku badań zebrano dane nt. diety ochotników, dokonano też oceny ich zachowania. W wywiadzie pytano o agresję przejawianą w ciągu życia, taktyki postępowania w razie konfliktu, a także samoocenę drażliwości/łatwości wyprowadzania z równowagi. Na skali "jawnej agresji" oceniano niedawne zachowania agresywne. Podczas analizy wzięto poprawkę na płeć, wiek, wykształcenie, spożycie alkoholu i palenie papierosów.
Odkryliśmy, że większe spożycie tłuszczów trans wiązało się [i był to związek istotny statystycznie] z silniejszą agresją. Dodatkowo w testach było ono lepszym prognostykiem agresji niż inne znane predyktory, które uwzględniliśmy. Jeśli okaże się, że jest to związek przyczynowo-skutkowy, zyskamy kolejny argument na rzecz zaleceń dotyczących unikania jedzenia tłuszczów trans lub eliminowania ich z dań dostarczanych do różnych instytucji, np. szkół i więzień [...].
Komentarze (2)
MaPaKi, 15 marca 2012, 21:42
"Jeśli okaże się, że jest to związek przyczynowo-skutkowy(...)" - z tego zdania i reszty artykułu wynika, że agresja ma związek ze spożyciem określonych tłuszczów, a nie wiadomo, czy z niego wynika. Mogą mieć wspólne źródło np. w genach. Ankieta miała sprawdzić, czy spożycie konkretnych tłuszczów pokrywa się z występowaniem agresji i wykazała, że pokrywa się.
Doskonale wiem, że tytuł ma przyciągać, ale tu sytuacja jest bardzo prosta, więc powinien brzmieć np. "Tłuszcze trans mają związek z agresją", albo "Agresja ma związek z dietą".
Eco_PL, 16 marca 2012, 02:08
Jako że behawioralnie człowiek nadal chodzi po afrykańskiej sawannie może się okazać, ze agresja jest pochodną zachowań naszych przodków podczas spożywania posiłku złożonego głównie z mięsa. Zapewne potencjalna bliskość drapieżników wymuszała pośpieszne jedzenie, lub też ograniczona ilość tego rodzaju pokarmu wymuszała walkę pomiędzy głodnymi osobnikami. Jednostki bardziej agresywne w takiej sytuacji przekazywały tę cechę następnym pokoleniom. Tłuszcze trans są jedynie aktywatorem takich zachowań.