Tłuszcze trans negatywnie wpływają na pamięć

| Zdrowie/uroda
muhammad.u (Muhammad Usman), CC

Wysokie spożycie tłuszczów trans wywiera największy negatywny wpływ na pamięć mężczyzn poniżej 45. r.ż.

Zespół prof. Beatrice Golomb z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco badał dorosłych, u których nie zdiagnozowano choroby serca, w tym mężczyzn w wieku 20 lat i starszych oraz kobiety w wieku pomenopauzalnym. Ochotnicy wypełniali kwestionariusz dietetyczny (w ten sposób oszacowano spożycie tłuszczów trans). Pamięć oceniano, prezentując serię 104 kart (trzeba było stwierdzić, czy słowo jest nowe, czy już się wcześniej pojawiło). Okazało się, że ci, którzy spożywali najwięcej tłuszczów trans, wypadali znacząco gorzej w teście zapamiętywania wyrazów. Związek utrzymywał się nawet po wzięciu poprawki na wiek, wykształcenie, pochodzenie etniczne i depresję.

U mężczyzn w młodym-średnim wieku [...] tłuszcze trans najsilniej korelowały z gorszą pamięcią. Ze zdrowotnego punktu widzenia spożycie tłuszczów trans wiązało się z większą wagą, agresją i chorobą serca. Jak mam w zwyczaju mówić pacjentom, tłuszcze trans zwiększają czas przydatności pokarmów, ale zmniejszają czas ważności ludzi.

Naukowcy stwierdzili, że każdy dodatkowy gram tłuszczów trans dziennie przekładał się na przypomnienie ok. 0,76 wyrazów mniej. W porównaniu do dorosłych spożywających najmniej tłuszczów trans, jedzący najwięcej zapamiętywali ok. 11 słów mniej, a to ponad 10-proc. spadek. Przeciętnie przypominano sobie 86 wyrazów.

Pokarmy różnie wpływają na stres oksydacyjny i energetykę komórki. W ramach wcześniejszego studium wykazaliśmy, że czekolada, która zawiera dużo przeciwutleniaczy i korzystnie wpływa na procesy energetyczne komórki, wiąże się z lepszą pamięcią u dorosłych w młodym i średnim wieku. W najnowszym badaniu sprawdzaliśmy, czy tłuszcze trans, które są prooksydacyjne i niekorzystnie oddziałują na energetykę komórki, mogą działać odwrotnie. Okazało się, że tak.

Golomb dodaje, że trzeba sprawdzić, czy zaobserwowane zjawisko występuje również u młodszych kobiet.

tłuszcze trans pamięć mężczyźni Beatrice Golomb