Trojaczki z podwójnej macicy

| Medycyna

We wrześniu bieżącego roku, na siedem tygodni przed terminem, pewna Brytyjka urodziła w wyniku cesarskiego cięcia nietypowe trojaczki. Ruby i Tilly są bliźniętami, a Gracie pochodzi z ciąży pojedynczej. Jak to możliwe? Dwudziestotrzyletnia Hannah Kersey przyszła na świat z podwójną macicą. Każda jest wyposażona w odrębną pochwę.

Co prawda lekarze twierdzili, że prawdopodobieństwo zajścia w podwójną ciążę jest bardzo niskie, ale rzeczywistość okazała się inna.

Po porodzie matka musiała przez 9 tygodni zostać w szpitalu. Teraz rodzina jest już razem. Szczęśliwi rodzice opowiadają, że dziewczynki mają bardzo różne osobowości. Gracie jest ponoć samozwańczym szefem, być może dlatego, że miała do dyspozycji całą macicę, a pozostałe siostry musiały się dzielić drugą. Mama opisuje ją jako zdeterminowaną i niezależną osóbkę, która zawsze pierwsza domaga się karmienia i wszystko chce robić jako pierwsza.

Na świecie tylko 70 kobiet zaszło w ciążę jednocześnie w dwóch macicach, a przypadek brytyjski jest pierwszą sytuacją poczęcia i donoszenia trojaczków — tłumaczy Ellis Downes, konsultant położnictwa z Chase Farm Hospital w Londynie. To skrajnie rzadka sytuacja.

trojaczki bliźnięta ciąża pojedyncza podwójna macica Hannah Kersey