Za kilka dziesięcioleci wyginą tygrysy?
Zdaniem World Wildlife Found (WWF) jeśli nie zostaną podjęte radykalne działania z powierzchni Ziemi jeszcze za naszego życia znikną jedne z największych drapieżników - tygrysy. Specjaliści z WWF oceniają, iż na wolności pozostało tylko około 3200 tych zwierząt. Sybille Klenzendorf z amerykańskiego oddziału WWF przypomina, że w ciągu ostatnich 25 lat wyginęły trzy podgatunki tygrysa, a tygrys południowochiński nie był widziany od lat, co może oznaczać, że i ten gatunek wyginął.
Prowadzony przez WWF program ratowania tygrysów jest wspierany przez Bank Światowy. Keshav S. Varma, dyrektor bankowej Global Tiger Initiative mówi: "Jeśli naprawdę nie skończymy z nielegalnym handlem i kłusownictwem, tygrysy mają niewielkie szanse. Jeśli tygrysy wyginą, będzie to wskaźnikiem poważnej klęski. Tu nie chodzi tylko o tygrysy. Jeśli uda się je uratować, uda się uratować inne gatunki. Pokaże to, że jesteśmy zdecydowani, by zachować bioróżnorodność. Jeśli one przeżyją, będziemy wiedzieli, że działamy skutecznie. Jeśli wyginą, będzie to oznaczało, że tylko gadamy".
Główną przyczyną znikania tygrysów są wierzenia Chińczyków w uzdrawiającą moc części ciała tygrysów. Jednak, jak zauważa Lixin Huang z American College of Traditional Chinese Medicine: "tradycyjna medycyna chińska nie potrzebuje kości tygrysów do ratowania życia. Mamy problem z tradycją, zgodnie z którą wino z tygrysa wzmacnia kości. To nie medycyna, to tradycja".
WWF stawia sobie bardzo ambitny cel. Chce, by do roku 2022 światowa populacja tygrysów uległa podwojeniu. Organizacja wyliczyła, że aby to osiągnąć należy wydać rocznie 13 milionów dolarów na polepszenie współpracy pomiędzy Bangladeszem, Chinami, UE, Indiami,Indonezją, USA, Nepalem, Rosją, Wietnamem, Kambodżą, Laosem, Myanmarem i Tajlandią.
Komentarze (8)
Douger, 12 lutego 2010, 14:51
Pt. " Jak ciemnota wyniszcza przyrodę"
ZoodaVex, 12 lutego 2010, 20:21
No i dobrze. Niebezpieczne szkodniki.
odalisques, 13 lutego 2010, 02:06
Vice versa.
Douger, 13 lutego 2010, 13:34
ZoodaVex, może dwa baranki o ścianę...
thibris, 15 lutego 2010, 02:38
Baranki też szkodniki
A tak poważniej to tygrysy są drapieżnikami, szkodniki to całkiem coś innego. Przy czym odalisques słusznie zauważył kto jako jedyny gatunek zasługuje na miano szkodnika.
ZoodaVex, 16 lutego 2010, 00:34
To prawda. W szkodnikowaniu jesteśmy lepsi od tygrysów.
thibris, 16 lutego 2010, 00:44
W szkodnikowaniu jesteśmy lepsi od każdego organizmu na tej planecie.
Douger, 16 lutego 2010, 00:46
Należałoby zdefiniować pojęcie szkodnik. W ekologi nie ma takiego terminu (można by tu zaliczyć gatunki zawleczone, ale to też oczywiście wina człowieka). To samo tyczy się terminu chwast.
Jedynym gatunkiem,który szkodzi przyrodzie jest człowiek.