Rozwód rodziców zwiększa ryzyko udaru
U dzieci, których rodzice się rozwodzą, w dorosłości ponad 2-krotnie wzrasta ryzyko udaru.
Zespół dr Esme Fuller-Thomson z Uniwersytetu w Toronto analizował przypadki 13134 osób z przeprowadzonego w 2005 r. Kanadyjskiego Sondażu Zdrowia Publicznego (Canadian Community Health Survey). Byliśmy bardzo zaskoczeni, że związek między rozwodem rodziców a udarem pozostawał tak silny nawet po uwzględnieniu [potencjalnie istotnych czynników w postaci] palenia, otyłości, poziomu aktywności oraz spożycia alkoholu.
Ogółem 10,4% respondentów przeżyło w dzieciństwie rozwód rodziców, a 1,9% przeszło udar. Po wzięciu poprawki na wiek, rasę i płeć okazało się, że ryzyko udaru w grupie rozwodowej było mniej więcej 2,2 razy wyższe niż u pozostałych badanych.
Kiedy podczas analizy statystycznej Kanadyjczycy skorzystali z modelu regresji logistycznej, uwzględniając dodatkowo m.in. pozycję socjoekonomiczną, ewentualne zachowania prozdrowotne, stan zdrowia psychicznego oraz inne ważne wydarzenia z dzieciństwa, szanse na wystąpienie udaru u osób z rozwiedzionymi rodzicami nadal były znacząco wyższe.
Komentarze (4)
waldi888231200, 22 listopada 2010, 20:12
Pytanie brzmi: dlaczego się rozpadło rodzicom?? bo moze to być przyczyną udaru u dzieci (skoro rozwaliło związek to dlaczego nie miałoby mieć skutków dla dzieci).
curious, 25 listopada 2010, 22:11
A jak wygladaja wyniki badan dzieci, ktorych rodzice pozostaja w zwiazku pomimo, ze nie chca juz byc ze soba? Tryskaja one energia i sa szczesliwe?
waldi888231200, 26 listopada 2010, 21:40
Po dorośnięciu będą szukały partnera z którym mozna podobne jazdy robić jak rodzice (gama technik zostaje), jedyna szansa w edukacji.
KONTO USUNIĘTE, 27 listopada 2010, 09:33
Ja się zgodzę z insynuacją curious'a,że dzieci z (mocno) dysfunkcyjnych związków wyniosą większą traumę z dzieciństwa (z póżniejszymi fizjologicznymi konsekwencjami),a na ich wybór życiowego partnera oczywiście podziała edukacja,ale oparta na własnych doświadczeniach.