Dzięki fMRI przewidziano zachowania związane z seksem i jedzeniem

| Psychologia
KopalniaWiedzy.pl

Wykorzystując skany rejonów mózgu powiązanych z nagrodą, naukowcy z Darmouth College byli w stanie przewidzieć poziom libido i zakres wzrostu wagi w ciągu pół roku.

Amerykanie zademonstrowali związek między udokumentowanymi w czasie funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) reakcjami na wskazówki związane z jedzeniem czy seksem a przyszłymi zachowaniami.

To jedno z pierwszych badań w ramach obrazowania mózgu, które wykorzystuje reakcje zaobserwowane w skanerze do przewidywania ważnych zjawisk w realnym świecie, w dodatku w dłuższej perspektywie czasowej - podkreśla prof. Todd Heatherton.

W eksperymentach wzięli udział świeżo upieczeni studenci pierwszego roku college'u. Naukowcy skupili się na jądrze półleżącym, części układu nagrody. Podczas skanowania ochotnicy oglądali zdjęcia zwierząt, krajobrazów, apetycznych potraw i ludzi. Po pół roku ich wagę i dane nt. zachowań seksualnych uzyskane z kwestionariuszy porównano z poprzednio odnotowaną wagą i skanami mózgu.

Badani, których mózg silniej reagował na wskazówki dotyczące jedzenia, byli ludźmi, którzy bardziej przytyli w ciągu 6 miesięcy - tłumaczy Kathryn Demos. Podobną zależność zaobserwowano między reaktywnością na zdjęcia erotyczne a nasileniem zachowań seksualnych.

Autorzy artykułu, który ukazał się w The Journal of Neuroscience, podkreślają, że wolontariusze silniej reagujący na widok jedzenia tyli, ale nie uprawiali częściej seksu i na odwrót.

układ nagrody jądro półleżące aktywność reaktywność fMRI funkcjonalny rezonans magnetyczny