Szklany samoniszczący się układ scalony
DARPA i Xerox zaprezentowały układ scalony, który ulega zniszczeniu na żądanie. Tego typu układy będą niezwykle przydatne tam, gdzie wymagany jest najwyższy stopień bezpieczeństwa danych. Wojskowi czy agenci służb specjalnych nie będą musieli obawiać się o dane zapisane w zgubionym, skradzionym, zdobytym przez wroga czy celowo pozostawionym sprzęcie elektronicznym. Wystarczy odpowiedni sygnał, by w ciągu pięciu sekund układ, na którym zapisano cenne informacje, uległ zniszczeniu uniemożliwiającemu dostęp do danych.
Podczas organizowanej przez DARPA konferencji Wait, What?, podczas której prezentowane są technologie przyszłości, pokazano układ scalony zbudowany na podłożu z Gorilla Glass. To wytrzymałe szkło znane m.in. posiadaczom smartfonów. W ramach ogłoszonego przez DARPA programu Vanishing Programmable Resources (VAPR) inżynierowie z Xerox PARC hartowali Gorilla Glass za pomocą technologii wymiany jonów, osłabiając strukturę szkła. Zostało ono przygotowane tak, by pękało pod wpływem określonego czynnika. Jest nim temperatura, dlatego w układ wbudowany niewielki opornik. Gdy układ ma ulec zniszczeniu wystarczy przesłać prąd do opornika, by w ciągu kilku sekund ciepło spowodowało pojawienie się w układzie tysięcy pęknięć, uniemożliwiających odczytanie danych. Opornik może zostać uruchomiony zarówno przez osobę mającą fizyczny dostęp do urządzenia, jak i zdalnie. Wystarczy też pozostawić układ w miejscu, gdzie warunki środowiskowe rozgrzeją go na tyle, iż zostanie on zniszczony.
Komentarze (4)
Jajcenty, 15 września 2015, 19:58
Brakuje jeszcze autozniszczenia przy nieautoryzowanym dostępie czy próbach skanowania.
Gość Astro, 15 września 2015, 20:54
Czy przypadkiem Jajcenty nie zniszczyłeś wyników 3 lat badań swojego zespołu? No bo ze zmęczenia mogłeś zostawić w pracy jakiegoś przenośniaka, a sprzątaczka mogła wszak być po babsku ciekawa. Co tam w trawie piszczy? Może jakieś pornole?
Przemek Kobel, 16 września 2015, 08:38
Podobne rzeczy robili już ponad 10 lat temu w zwykłych scalakach. Można nawet kupić klamoty z podobnymi wynalazkami:
http://paxtechnology.us/en/product/index.aspx?n=119002001005&i=100000046577297#1
http://techreport.com/news/27136/self-destruct-sequence-fractures-the-nand-in-ultra-secure-ssd
http://gadgetwise.blogs.nytimes.com/2010/03/31/the-knife-with-self-destructing-memory/?_r=0
Tylko po co to szkło? A, chyba wiem - Gorilla Glass to szkło hartowane. Jeśli się je odpowiednio uszkodzi, to się malowniczo rozsypuje.
Arlic, 16 września 2015, 09:51
Wiele układów się robi na szkle w technice mikroelektroniki, technika ta jest dobrze opanowana.