Uśmiechowe odróżnianie

| Technologia
Rory MacLeod (mac.rj), CC

Dynamika uśmiechu kobiet i mężczyzn mierzalnie się różni, dzięki czemu sztuczna inteligencja (SI) może automatycznie przypisać płeć wyłącznie na tej podstawie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bradford podkreślają, że choć automatyczne rozpoznanie płci jest już dostępne, istniejące metody opierają się na statycznych obrazach i porównują niezmienne cechy twarzy. Brytyjskie badanie, którego wyniki ukazały się w The Visual Computer: International Journal of Computer Graphics, jako pierwsze wykorzystało dynamikę uśmiechu do automatycznego rozróżniania kobiet i mężczyzn.

Zespół prof. Hassana Ugaila mapował 49 punktów orientacyjnych na twarzy, głównie w okolicach oczu, ust i pod nosem. Akademicy posługiwali się nimi, by ocenić, jak pod wpływem ruchów mięśni twarz zmienia się, gdy się uśmiechamy. Chodziło o zmianę odległości między punktami i o to, jak daleko i jak szybko różne punkty przesuwały się podczas formowania uśmiechu.

W następnym etapie badań Brytyjczycy sprawdzali, czy istnieją zauważalne różnice międzypłciowe. Okazało się, że tak: uśmiechy kobiet są bardziej ekspansywne.

Anegdotycznie sposób uśmiechania się kobiet jest uznawany za bardziej ekspresyjny. Nasze badania to potwierdziły. Panie zdecydowanie mają szerszy uśmiech: rozciągają usta i ich okolice o wiele mocniej niż panowie.

Ugail i inni stworzyli algorytm i przetestowali go na nagraniu 109 uśmiechających się osób. Komputer potrafił poprawnie określić płeć w 86% przypadków. Brytyjczycy uważają, że trafność można z łatwością poprawić.

Testując pomysł, posłużyliśmy się prostą klasyfikacją maszynową. Bardziej złożona SI mogłaby poprawić wskaźnik rozpoznań.

Naukowcy podkreślają, że w przyszłości trzeba by odpowiedzieć na kilka pytań, w tym o wpływ operacji plastycznych na rozpoznanie uśmiechu. Ponieważ system mierzy ruch mięśni podczas uśmiechu, uważamy, że dynamika pozostanie taka sama, nawet jeśli, np. pod wpływem operacji, zmienią się zewnętrzne cechy fizyczne. Jako że nie chodzi o zależność od pojedynczej cechy, ale o unikatową dla jednostki dynamikę, której nie da się naśladować lub zmienić, taki rodzaj rozpoznawania twarzy może się stać biometrią kolejnej generacji.

uśmiech dynamika kobiety mężczyźni Hassan Ugail