Szczery uśmiech wyczuwamy zawczasu
Ludzie potrafią wyczuć prawdziwy uśmiech, zanim w ogóle pojawi się on na twarzy. Nie umieją jednak przewidzieć uśmiechów grzecznościowych.
Erin Heerey z Uniwersytetu w Bangor zastanawiała się, czy wewnętrzna wartość różnych wskazówek społecznych, np. uśmiechów, może wpływać na nasze reakcje na te bodźce. Uśmiech grzecznościowy pojawia się, gdy ludzie wiedzą, że z różnych względów dobrzy by było się uśmiechnąć. Śmiech naturalny oznacza przyjemność, występuje spontanicznie i angażuje specyficzne mięśnie wokół oczu.
Brytyjka dywagowała, że gdyby spontaniczne uśmiechy były formą społecznej nagrody, powinniśmy lepiej sobie radzić z ich przewidywaniem. Chcąc sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest, przeprowadziła m.in. studium obserwacyjne.
Wykazało ono, że gdy obcy ludzie się poznawali, nie tylko wymieniali uśmiechy, ale i dopasowywali do siebie ich rodzaj. Ponieważ reakcja na uśmiech naturalny była szybsza niż na uśmiech zdawkowy, wydaje się, że umiemy wyczuć prawdziwe emocje jeszcze przed ich wyrażeniem.
Podczas eksperymentu laboratoryjnego ochotnicy szybciej kojarzyli i zaczynali wciskać klawisze przypisane naturalnie uśmiechniętej fizjonomii. Elektrody przymocowane do twarzy wykazały, że przewidując wystąpienie u kogoś prawdziwego uśmiechu, badani sami uaktywniali odpowiednie mięśnie.
Komentarze (0)