Cesarskie cięcie może wpływać na uwagę

| Psychologia
tiarescott, CC

U niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie zaobserwowano spowolnienie procesów uwagi odruchowej. Nie wiadomo, czy zjawisko to utrzymuje się na późniejszych etapach życia.

Scott Adler i Audrey Wong-Kee-You z York University podkreślają, że dotąd udokumentowano np. wpływ wieku matki czy wagi urodzeniowej na rozwój dziecka, mało jednak wiadomo, jak na rozwój poznawczy czy rozwój mózgu oddziałują same narodziny. Kanadyjczycy jako pierwsi postanowili więc porównać uwagę przestrzenną maluchów urodzonych pochwowo i przez cesarskie cięcie.

Studium składało się z dwóch eksperymentów (wzięły w nich udział różne grupy 3-miesięcznych dzieci). Niemowlęta leżały na plecach, a bodźce wyświetlano na umieszczonym nad nimi ekranie. Ruchy oczu śledzono za pomocą podczerwieni.

W pierwszym eksperymencie badano sterowaną bodźcowo (stimulus driven) uwagę przestrzenną 24 dzieci. Demonstrowano im peryferyjną wskazówkę, która aktywowała ruchy sakkadowe oczu i sugerowała, gdzie pojawi się bodziec docelowy.

Okazało się, że kierowana bodźcowo uwaga odruchowa i ruchy sakkadowe dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie były wolniejsze w porównaniu do niemowląt urodzonych pochwowo. Wg Kanadyjczyków, nie chodzi o próby dokładniejszego wybierania właściwych wskazówek, lecz o wpływ cesarskiego cięcia na wstępne przekierowanie uwagi z aktualnego punktu skupienia na nagle ukazujący się bodziec.

W drugim eksperymencie badano drugi z systemów uwagi wzrokowej (sterowany wewnętrznie, zależny od woli). Nie zaobserwowano różnic między dziećmi urodzonymi przez cesarskie cięcie i pochwowo. Dzieciom (12) demonstrowano bodźce pojawiające się na zmianę to po lewej, to po prawej stronie ekranu. Nasilały się ruchy sakkadowe, bo dzieci spodziewały się, gdzie tym razem pokaże się bodziec.

uwaga odrcuhowa uwaga przestrzenna sterowana bodźcowo ruchy sakkadowe cesarskie cięcie poród pochwowy rozwój poznawczy Scott Adler Audrey Wong-Kee-You