Niedawno odkryta warstwa rogówki ma związek z jaskrą

| Medycyna
flo21, CC

Nowa warstwa rogówki, odkryta w zeszłym roku przez prof. Harmindera Duę z Uniwersytetu w Nottingham, odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu struktury tkanki, która kontroluje odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej (chodzi o siatkę włókien kolagenowych w kącie przesączania oka, ang. trabecular meshwork, TM).

Prawidłowe ciśnienie w gałce ocznej jest utrzymywane dzięki równowadze między produkcją cieczy wodnistej przez wyrostki ciała rzęskowego a jej odprowadzaniem do kanału Schlemma głównie via TM. Wadliwy "drenaż" prowadzi do jaskry.

Ostatnie studium prof. Duy rzuciło nieco światła na podstawy anatomii opisanej przez niego warstwy (mimo że ma zaledwie 15 mikrometrów grubości, jest naprawdę twarda i wytrzymała; niestraszne są jej ciśnienia rzędu 1,5-2 barów).

Badając oczy dawców pod mikroskopem elektronowym, naukowcy byli w stanie przyjrzeć się warstwie Duy poza centralną częścią rogówki. Okazało się, że jej włókna kolagenowe rozgałęziają się, by utworzyć sieć i że rdzeń TM to de facto przedłużenie warstwy Duy.

warstwa Duy Harminder Dua jaskra ciecz wodnista włókna kolagenowe siatka kąt przesączania