W zeszłym roku pszczoły wypracowały w Polsce 4,1 mld zł
Z opublikowanego 8 sierpnia raportu Greenpeace'u wynika, że zasługą pszczół jest aż 4,1 mld zł z całkowitej wartości produkcji rolnej w Polsce.
Jak podkreślają ekolodzy, raport pt. "Nie tylko miód. Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w Polsce w 2015 roku" powstał dzięki wsparciu osób, które wzięły udział w 3. edycji akcji Adoptuj Pszczołę.
Wartość ekonomiczną pracy pszczół określono nie tylko w skali kraju, ale i poszczególnych województw. Największe korzyści z pracy tych owadów (1,13 mld zł) odniosło województwo mazowieckie. Na drugim miejscu znalazło się województwo lubelskie (774 mln zł), a na trzecim łódzkie (372 mln). Ekolodzy podkreślają, że cechą wspólną tych 3 województw są duże areały sadów. Najmniejszą wartość zapylania odnotowano na Śląsku (39 mln zł) i Podlasiu (32 mln zł).
Raport "Nie tylko miód" pokazuje, jak ważne są pszczoły dla rolnictwa. Bez ich ciężkiej pracy nie byłaby możliwa uprawa wielu owoców i warzyw, które są kluczowe dla polskiej gospodarki. Dlatego musimy zrobić wszystko, by skutecznie chronić owady zapylające. [...] Polska jest jednym z krajów UE o największej dynamice wzrostu sprzedaży pestycydów. [To] oraz kierunek, w jakim rozwija się obecnie polskie rolnictwo, dążące do zwiększania areału monokulturowych upraw, to podcinanie gałęzi, na której siedzimy - powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.
Jak napisano w raporcie, zapylanie przez pszczoły i inne zwierzęta jest niezbędne do prawidłowego rozwoju m.in. jabłek, pomidorów, truskawek, wiśni, ogórków, dyni i rzepaku, czyli roślin, których Polska jest ważnym unijnym, a nawet światowym producentem i eksporterem.
Do upraw o największej wartości zapylania należą w Polsce jabłka (ponad 1,4 mld zł), rzepak (ok. 1 mld), maliny (ok. 400 mln), wiśnie i czereśnie (ok. 400 mln) oraz ogórki (200 mln). Wartość zapylania różnych upraw określono także dla poszczególnych województw.
Raport został oficjalnie przekazany ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi.
Komentarze (0)