Jadalne warzywa z symulowanej hodowli marsjańskiej

| Ciekawostki
mikecogh (Michael Coghlan), CC

Holenderscy naukowcy z Uniwersytetu i Centrum Badawczego w Wageningen pracują nad hodowlą roślin w warunkach przypominających marsjańskie i księżycowe. Hodowane przez nich rośliny mają podobną koncentrację metali ciężkich co gleba Księżyca i Marsa. Przeprowadzone właśnie badania wykazały, że cztery gatunki roślin wyhodowane w warunkach marsjańskich charakteryzuje bezpieczny dla człowieka poziom metali ciężkich. Można więc je bezpiecznie spożywać.

"Badania rzodkiewki, groszku, żyta i pomidorów przyniosły bardzo obiecujące wstępne wyniki. Możemy je bezpiecznie jeść i jestem bardzo ciekaw, jak smakują pomidory. Niestety, nie byliśmy w stanie przetestować wszystkich warzyw, dlatego rozpoczęliśmy zbieranie pieniędzy przez internet, dzięki czemu zwykli ludzie mogą wspomóc nasze badania. Darczyńscy otrzymają od nas różne prezenty, a moim ulubionym pomysłem na prezent jest zaproszenie na obiad przygotowany z produktów wyhodowanych na symulowanym marsjańskim gruncie" - mówi ekolog Wieger Wamelink.

Najwięcej metali ciężkich zawierały rzodkiewki. Szczególnie dużo było w nich glinu, żelaza i nillu. W porównaniu z warzywami hodowanym w ziemskiej glebie warzywa z symulowanej gleby marsjańskiej zawierały mniej ołowiu, arsenu i miedzi. Na razie nie wiadomo, czy rośliny na Marsie będą tak samo wchłaniały metale ciężkie jak na Ziemi. Niewykluczone, że grawitacja będzie miała wpływ na ten proces. Na to i wiele innych pytań poznamy odpowiedź, gdy rzeczywiście zaczniemy uprawiać je na Marsie czy Księżycu.

warzywa Mars Księżyc