Wąż morski Gunthera u wybrzeży Iranu

| Nauki przyrodnicze
Mohsen Rezaie-Atagholipour

Rzadki bardzo jadowity wąż morski Microcephalophis cantoris występuje również u wybrzeży Iranu. Dotychczas wąż widywany był od Półwyspu Malajskiego po Pakistan. Teraz zaobserwowano go na zachód od Zatoki Omańskiej, ponad 400 kilometrów dalej na zachód niż jego znany zasięg.

Microcephalophis cantoris zwany od imienia swojego odkrywcy - Alberta Günthera - wężem morskim Günthera, wyróżnia się niezwykle małą głową w stosunku do całego ciała. Był rzadko widywany, przede wszystkim w okolicach Półwyspu Malajskiego i Indii. Niedawno irańsko-francuski zespół naukowy rozpoczął badanie populacji węży morskich w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej. Naukowcy dowiedzieli się, że jeden z trawlerów wyłowi dorosłego węża morskiego Günthera w zachodniej części Zatoki Omańskiej. Okaz przekazano do Muzeum Zoologicznego Shahid Bahonar University w Kerman.

W piśmie ZooKeys opublikowano wyniki badań i spis węży. Obecnie znamy około 60 wysoce jadowitych żyworodnych węży morskich. Występują one głównie w tropikalnych i subtropikalnych wodach Pacyfiku, głównie w pobliżu Indii. Dotychczas wiedzieliśmy o 9 gatunkach takich węży spotykanych w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej. Teraz, po natrafieniu na węża morskiego Gunthera, spis ten powiększono o kolejny gatunek.

wąż morski Gunthera Iran