Przewidują nowe formy węgla o intrygujących właściwościach
Świeżo upieczony magister Stony Brook University Qiang Zhu wraz z profesorem Artemem R. Oganovem i doktorem Andriejem O. Lyakhovem oraz naukowcami z hiszpańskiego Universidad de Oviedo przewidzieli teoretycznie istnienie trzech nowych form węgla.
Węgiel to wyjątkowy pierwiastek. Dość wspomnieć że występuje on w tak różnych formach jak bardzo miękki grafit i niezwykle twardy diament. Tworzy też karbeny, fullereny czy dwuwymiarowy grafen. Wszystkie one mają bardzo interesujące właściwości, które już teraz wykorzystywane są na najróżniejsze sposoby.
Spośród materiałów występujących na Ziemi najgęstsze upakowanie atomów występuje w jednej z odmian węgla - diamencie.
Teraz wspomniani naukowcy przewidują, że można stworzyć trzy nowe struktury węgla, które będą o ponad 3% gęstsze od diamentu. Większa gęstość oznacza, że elektrony w takim materiale będą miały wyższą energię kinetyczną, a zatem będą poruszały się szybciej.
Wyliczenia przeprowadzone przez uczonych pokazały, że nowe formy byłyby niemal tak twarde jak diament i charakteryzowałyby się przerwą energetyczną rzędu od 3 do 7,3 eV. Ta druga wartość to największa przerwa ze wszystkich znanych form węgla. Tak duży zakres przerw w przewidywanych materiałach oznacza, że będzie można dobierać ich właściwości elektroniczne.
Wśród innych interesujących właściwości należy wymienić niezwykle małą ściśliwość, mniejszą nawet niż ma diament. Od diamentu różnią się też większym indeksem refrakcyjnym i silniejszym rozpraszaniem światła.
Jeśli uda się zsyntetyzować przewidziane przez nas formy węgla, to odegrają one ważną rolę w technologii - stwierdził profesor Oganov.
Komentarze (2)
Chemik_Mlody, 8 czerwca 2011, 22:25
Trochę niefortunne sformułowanie, diament nie jest najgęstszym materiałem, taki na przykład iryd posiada gęstość ponad około 6-7 krotnie większą od diamentu (iryd 22,4 g/cm3 a diament przeciętnie około 3,5 g/cm3).
Być może chodziło o największe upakowanie atomów? Ale i tak nie jest chyba rekordzistą, bo strukturą o największym upakowaniu cieszy się chyba jakiś związek boru - ale tego na 100% pewien nie jestem.
Mariusz Błoński, 8 czerwca 2011, 23:26
Zgadza się, chodzi o upakowanie atomów. Masz rację, trzeba to uściślić.