Zgrubnie zwinięty nanografen - nowa forma węgla
Chemicy z Boston College i Uniwersytetu w Nagoi zsyntetyzowali nową formę węgla. Składa się ona z wielu identycznych z grubsza zwiniętych kawałków grafenu. Każdy z nich zawiera 80 atomów węgla połączonych w 26 pierścieni oraz z 30 atomów wodoru. Średnica każdego z kawałków wynosi nieco mniej niż 1 nanometr, dlatego też twórcy nazwali to "zgrubnie zawiniętym nanografenem".
Przez lata znaliśmy dwie formy czystego węgla - diament i grafit. Później poznaliśmy fullereny, nanorurki węglowe i grafen. Grafen to dwuwymiarowa płaska warstwa atomów węgla. Nowa forma znacząco odbiega od takiego wyglądu, gdyż jest zbudowana z pięciu 7-atomowych pierścieni i jednego pierścienia 5-atomowego przyłączonch do heksagonalnej węglowej struktury. Inna geometria wystarcza, by nowa forma znacząco różniła się od grafenu. Nasz zgrubnie zawinięty nanografen jest znacznie lepiej rozpuszczalny niż płaski nanografen o porównywalnej wielkości. Oba typy znacząco różnią się też kolorem. Badania elektrochemiczne wykazały, że obie formy równie łatwo ulegają utlenieniu, ale zawinięty nanografen znacznie trudniej się redukuje - mówi profesor chemii Lawrence T. Scott z Boston College.
Scott i jego zespół wykazali też, że wprowadzając do tradycyjnego grafenu niezwykle wyglądające pierścienie, można precyzyjnie dobierać jego ełaściwości elektroniczne.
Komentarze (2)
tommy2804, 16 lipca 2013, 23:37
To jednak wszystko wskazuje na to, że właśnie grafen zastąpi krzem w elektronice.
Gość Matsukawa, 17 lipca 2013, 07:44
Nowa postać węgla, w której skład wchodzą atomy wodoru? W ten sposób wszystkie węglowodory moglibyśmy nazwać nowymi postaciami węgla.