Dizajnerskie wydobywanie smaku

| Psychologia
barockschloss, CC

Prof. Charles Spence z Uniwersytetu w Oksfordzie zbadał 300 osób i wyliczył, że otoczenie ma o wiele większy wpływ na smak, niż się zakłada. Whisky pita w czerwonym pomieszczeniu z owocami wydaje się o 10% słodsza, a zielony pokój wypełniony roślinami wzmacnia nuty trawiaste aż o 15-20%. Gdy alkohol jest spożywany w pomieszczeniu ze ścianami wyłożonymi sosnowymi panelami, uwypukla się jego drzewny posmak.

Eksperymenty przeprowadzano w specjalnie zaprojektowanym Singleton Sensorium. Ludzie próbowali tej samej whisky w 3 różnie wystylizowanych pokojach. Ich zadanie polegało na ocenie nut smaku. W pomieszczeniu zielonym (trawiastym) zastosowano, jak sama nazwa wskazuje, zielone oświetlenie. Znajdowały się w nim rośliny oraz trawa. W tle było słychać odgłosy kosiarek i owiec, a do nosa dochodził zapach wsi. Na ścianach pomieszczenia czerwonego (słodkiego) wymalowano truskawki. Trzeci pokój (końcowego posmaku) obito boazerią, ponadto odtwarzano w nim trzask płonącego drewna.

Ocena trawiastości w zielonym pomieszczeniu była o 15-20% wyższa niż w pokojach słodkim i końcowego smaku. W pomieszczeniu czerwonym whisky wydawała się za to o 10% słodsza [...].

 

whisky alkohol smak otoczenie słodycz nuty Charles Spence