Życie neandertalyczka nie było bardziej niebezpieczne niż życie H. sapiens

Humanistyka | 20 listopada 2018, 11:45

Na wielu szczątkach neandertalczyków znajdowane są ślady urazów, szczególnie widoczne na czaszkach. Skłoniło to antropologów do wysunięcia tezy, że sposób życia, organizacji społeczności i kultura neandertalczyków w jakiś sposób prowadziły do większej ilości urazów niż w społecznościach Homo sapiens. Jednak badania przeprowadzone przez Judith Beier z Uniwersytetu w Tybindze przeczą tej hipotezie.


Sami nie oszczędzają, a mniej zużywają

Psychologia | 20 listopada 2018, 11:42

Jeśli pod prysznicem gościom hotelowym wyświetla się w czasie rzeczywistym zużycie prądu, to choć nie oni płacą, zaczynają wprowadzają znaczące cięcia.


W Kom Ombo odkryto szkielety matki i płodu sprzed 3700 lat

Humanistyka | 20 listopada 2018, 06:26

W Kom Ombo w Egipcie odkryto szkielet kobiety i płodu sprzed ok. 3700 lat - poinformował sekretarz generalny Służby Starożytności Mostafa al-Waziri.


W przyszłym roku nowy wzorzec kilograma

Ciekawostki | 20 listopada 2018, 06:16

Przedstawiciele 60 krajów zdecydowali o zmianie definicji Międzynarodowego Układu Jednostek Miar. Zmienią się obowiązujące definicje kilograma, ampera, kelwina i mola.


SpaceX dostało zezwolenie na wystrzelenie tysięcy satelitów

Astronomia/fizyka | 19 listopada 2018, 17:53

SpaceX otrzymała zgodę amerykańskich władz na umieszczenie na orbicie niemal 12 000 satelitów zapewniających bezprzewodowy dostęp do internetu. Obecnie na orbicie naszej planety krąży mniej niż 2000 działających satelitów. Od czasu wystrzelenia przez ZSRR pierwszego satelity, Sputnika, w 1957 roku ludzkość umieściła na orbicie nieco ponad 8000 takich obiektów.


Dzięki pluskwiakom uda się wyeliminować groźne bakterie Gram-ujemne?

Medycyna | 19 listopada 2018, 14:52

Pluskwiaki Podisus maculiventris wytwarzają antybiotyk zwany tanatyną, który zaburza proces powstawania zewnętrznej błony komórkowej bakterii Gram-ujemnych. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu odkryli, że dzieje się tak dzięki nieznanemu dotąd mechanizmowi. Wg Szwajcarów, można i należy go wykorzystać do opracowania nowej klasy leków.


Powstaje nowa gałąź przemysłu kosmicznego: serwisowanie satelitów

Astronomia/fizyka | 19 listopada 2018, 13:59

Jesteśmy świadkami narodzin nowej gałęzi przemysłu, serwisowania satelitów na orbicie. Obecnie satelita, któremu skończyło się paliwo, nie jest w stanie utrzymać swojej orbity i staje się bezużytecznym odpadem, nawet jeśli wszystkie jego urządzenia są sprawne.


Grubość ścięgna Achillesa wskaźnikiem zaawansowania choroby niedokrwiennej serca

Medycyna | 19 listopada 2018, 13:38

U osób z chorobą niedokrwienną serca (ChNS) grubość ścięgna Achillesa może być wskaźnikiem zaawansowania choroby oraz ryzyka zawału serca.


Peleton jak ławica ryb

Psychologia | 19 listopada 2018, 12:51

W czasie rozpoczętego właśnie 71. Dorocznego Spotkanie Wydziału Dynamiki Płynów Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego naukowiec z Naval Undersea Warfare Center Jesse Belden opisał wyniki badań, jakie wraz z zespołem przeprowadził nad... peletonami kolarskimi


Mrówki-łowcy głów

Nauki przyrodnicze | 19 listopada 2018, 12:46

Gniazda mrówek Formica archboldi z Florydy są wypełnione głowami innych gatunków mrówek.