Wielbłąd z Arktyki

| Nauki przyrodnicze
stevebrownd50, CC

Specjaliści z Kanadyjskiego Muzeum Natury zdobyli pierwsze dowody wskazujące, że przed milionami lat północ kanadyjskiej Arktyki przemierzały olbrzymie wielbłądy. Te dowody to 30 fragmentów kości nogi znalezionych na wyspie Ellesmere. To znalezione najbardziej na północ szczątki wielbłądów, gatunku, który powstał przed 45 milionami lat w obecnej Ameryce Północnej.
Wiek kości oszacowano na około 3,5 miliona lat, pochodzą zatem ze środkowego pliocenu.

To ważne odkrycie, gdyż zdobyliśmy pierwszy dowód na obecność wielbłądów na północy Arktyki - mówi doktor Natalia Rybczynski, która stała na czele wielu wypraw badawczych organizowanych przez Kanadyjskie Muzeum Natury. Rozszerza ono zasięg występowania wielbłądów w Ameryce Północnej o około 1200 kilometrów i pokazuje, że zwierzęta, które dały początek współczesnym wielbłądom, mogły niegdyś żyć w arktycznym lesie - dodaje.

Kości znaleziono w miejscu Fyles Leaf Bed w pobliżu fiordu Strathcona. W pobliskim bogatym w skamieniałości Beaver Pond odkryto już wcześniej pochodzące z tego samego okresu pozostałości bobrów, borsuków czy trójpalczastego konia.

W czasach, gdy wielbłądy żyły na północy Arktyki, średnia temperatura na Ziemi była o 2-3 stopnie Celsjusza wyższa niż obecnie. Temperatury w Arktyce były o 14-22 stopnie wyższe.

 

wielbłąd Arktyka Kanada pliocen