Największy wodny owad świata z Chengdu

| Nauki przyrodnicze

Na górze w Chengdu odkryto ostatnio nowego przedstawiciela rzędu wielkoskrzydłych (Megaloptera). Rozpiętość jego skrzydeł wynosi nawet 21 cm. Niewykluczone, że to największy wodny owad świata.

Dotąd za rekordzistkę uchodziła Megaloprepus caerulatus - ważka z Ameryki Środkowej, u której rozpiętość skrzydeł sięga 19 cm.

Ostatnio pracownicy Muzeum Owadów Zachodnich Chin zostali przez miejscowych obdarowani kilkoma dużymi ważkopodobnymi okazami. Największy egzemplarz z tej grupy miał skrzydła o rozpiętości 21 cm, a to wystarczy, by zakryć twarz dorosłego człowieka.

Na razie niewiele wiadomo o nowym owadzie z rodziny Corydalidae, którego zdjęcia opublikowano przed paroma dniami (21 lipca) w serwisie ECNS.com. Entomolodzy uspokajają mieszkańców Syczuanu, że nie ma powodu, by się obawiać żuwaczek samców, bo są tak duże w stosunku do reszty ciała, że nie da się nimi wyrządzić krzywdy (nie przekłują one niczyjej skóry). Długie żuwaczki są wykorzystywane w czasie zalotów i do przytrzymywania samic w czasie kopulacji. Problemem może być za to nieprzyjemny zapach - w sytuacji zagrożenia owad zachowuje się jak skunks.

 

wielkoskrzydłe Megaloptera Chengdu góra Muzeum Owadów Zachodnich Chin rekordzista