Psy od wilków, wilki od psów
Chociaż przyjmuje się, że to udomowione psy pochodzą od wilków, ich dzicy współbracia także im coś zawdzięczają. Tym czymś jest ciemna okrywa włosowa, która rozpowszechniła się wśród zwierząt żyjących w lasach Ameryki Północnej. Łączyły się one w pary z psami, zyskując w ten sposób nową barwę.
U wilków zamieszkujących tundrę przeważa jasne umaszczenie. Ciemne futro musi jednak pomagać w zaadaptowaniu się i przetrwaniu w wymagającym środowisku, skoro cecha nie została wyeliminowana przez dobór naturalny, a wręcz przeciwnie – częstość jej występowania wzrosła. Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził analizy genetyczne wśród populacji europejskich oraz północnoamerykańskich.
Na razie nie wiadomo, jakie korzyści zapewnia posiadanie czarnego bądź brązowego futra, gdy mieszka się w lesie. Być może chodzi o skuteczniejsze ukrywanie się w cieniu drzew, choć powodzenie podczas polowania nie zależy w przypadku tego gatunku od umiejętności kamuflowania. Przewiduje się jednak, że obszar pokryty tundrą (habitat arktyczny) ulegnie w najbliższych latach zmniejszeniu. Dzieje się tak za sprawą ocieplenia klimatu i przesunięcia granicy strefy lasów na północ.
Na wygląd wilków oddziałują nie tylko zmiany pogodowe. Działania człowieka również wzbogacają zróżnicowanie genetyczne populacji dzikich zwierząt [...]. To ironia losu, że cechy stworzone przez człowieka mogą być przydatne w zmaganiach ze zmianami w środowisku, za które odpowiadają ludzie – podsumowuje szef zespołu naukowców, Marco Musiani z Uniwersytetu w Calgary.
Akademicy sądzą, że czarne wilki pojawiły się 10-15 tys. temu, gdy szare wilki "skoligaciły się" z udomowionymi psami Indian. Obecnie psy te są rasą wymarłą, a osobniki, które mieszkają w domach dzisiejszych Amerykanów czy Kanadyjczyków, to potomkowie zwierząt przybyłych na kontynent w ciągu ostatnich 500 lat.
Byliśmy bardzo zaskoczeni, że domowe zwierzęta stały się rezerwuarem genetycznym dla naturalnych populacji, z których się wyłoniły. To fascynujące, że cząstka pierwszych rdzennie amerykańskich psów może nadal żyć w wilkach – cieszy się inny członek ekipy, dr Greg Barsh z Uniwersytetu Stanforda.
Komentarze (10)
ciembor, 6 lutego 2009, 17:41
No ku!#$, gdzie jeszcze będę o tym czytał?
thibris, 13 lutego 2009, 12:25
Ale o co chodzi ? Klimat się ociepla, granica tundry się przesuwa na północ. To są fakty.
To że winowajcą jest człowiek - to opinia Marco Musiani`ego i jako taka jest przedstawiona w artykule. Możesz się zgadzać bądź nie, ale nie widzę powodów do reglamentowania artykułów mówiących o tym na Kopalni.
waldi888231200, 13 lutego 2009, 21:51
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reglamentacja
thibris, 13 lutego 2009, 23:58
Chciałeś czegoś dowieść? Wiem czym jest reglamentacja ? Kolejne plus jeden w liczbie wiadomości Ci skoczyło ?
waldi888231200, 14 lutego 2009, 02:28
A ty pisząc powyższego pustego posta odjąłeś sobie komentarz??
Nie wszycy wiedzą co to reglamentacja, ja widziałem ludzi z rolkami papieru toaletowego na szyi wracających tryumfalnie do domu albo kartki na mięso czy obuwie całoroczne.
Tomek, 14 lutego 2009, 03:03
I bardzo dobrze że zwracają uwagę na każdym kroku na globalne ocieplenie, bo jest to problem który ciągle nas trapi.
thibris, 14 lutego 2009, 13:14
Nie wszyscy też wiedzą co to jet abecadło, co to jest kartka, co to jest mięso, papier, toaletowy, szyja, tryumf, ludzie, rolki, obuwie, rok, dom - co nie oznacza że trzeba każdemu to tłumaczyć. Jak ktoś nie wie to zapyta, bądź poszuka. Nikt nie pytał - Ty wkleiłeś linka do wikipedii i liczba postów Ci skoczyła.
Gdyby się dało to bym sobie odjął liczbę komentarzy. 666 mi się spodobało na tyle że mogłoby na tej liczbie zostać. Tylko tutaj nie liczy się liczba postów, ale stosunek liczby do jakości. Ciekawe kto z nas dwojga zostaje pod kreską ?
waldi888231200, 14 lutego 2009, 15:28
Dokładnie tak i np: po R jest S
thibris, 14 lutego 2009, 18:42
waldi888231200, 14 lutego 2009, 18:48
Ale o co ci chodzi w Walentynki?? Podrywasz mnie??