Wino i sok pomagają spalić tłuszcz

| Zdrowie/uroda
Jefferyâ„¢, CC

Picie umiarkowanych ilości soku lub wina z ciemnych winogron może pomóc w spaleniu tłuszczu.

Neil Shay z Uniwersytetu Stanowego Oregonu brał udział w pracach zespołu, który wystawiał ludzkie hepatocyty i adipocyty na ekstrakty 4 związków występujących w Vitis rotundifolia, czyli w gatunku winorośli amerykańskiej, który spotyka się najczęściej w południowej części USA.

Okazało się, że kwas elagowy w bardzo dużym stopniu spowalniał wzrost istniejących komórek tłuszczowych oraz tworzenie nowych. Ponadto wzmagał metabolizm kwasów tłuszczowych w komórkach wątroby.

Jak przestrzega Shay, badane związki nie są cudownymi środkami na odchudzanie. Nie odkryliśmy i wcale się tego nie spodziewaliśmy, że unormują one wagę, ale poprawiając spalanie tłuszczu, zwłaszcza w wątrobie, mogą usprawnić działanie tego narządu u osób z nadwagą.

Byłoby wspaniale, gdybyśmy umieli stworzyć strategię dietetyczną, która pozwalałaby ograniczyć szkodliwe gromadzenie tłuszczu w wątrobie za pomocą pospolitych pokarmów, np. winogron.

Studium, które Shay przeprowadzał z kolegami z Uniwersytetów Florydzkiego i Nebraski, stanowi uzupełnienie dla jego wcześniejszych badań na myszach. W jednej z prób w 2013 r. dietę gryzoni z nadwagą uzupełniano wyciągiem z winogron (MGP, od ang. muscadine grape phytochemical powder). Wiedząc, że MGP zmniejsza otłuszczenie ciała, naukowcy postanowili sprawdzić, jaki polifenol odpowiada za to zjawisko. Niektórym zwierzętom podawano karmę o 10% zawartości tłuszczu, podczas gdy inne spożywały go aż 60%.

Nasze myszy lubią wysokotłuszczową dietę, [...] są więc dobrym modelem osoby, która prowadzi siedzący tryb życia, za dużo je i za mało ćwiczy.

Dawka wyciągu z winogron odpowiadała zjadaniu przez człowieka 1,5 szklanki winogron dziennie. Porcje są rozsądne, przez co uzyskane wyniki mają większe odniesienie do ludzkiej diety.

Podczas 10-tygodniowego eksperymentu u myszy karmionych wysokotłuszczową paszą rozwinęło się stłuszczenie wątroby i objawy cukrzycy. U tych otyłych gryzoni, które dostawały wyciągi z winogron, stłuszczenie wątroby było jednak mniejsze, a poziomy cukru niższe. Najważniejszym składnikiem MGP okazał się kwas elagowy, który obniżył glikemię jedzących tłusto myszy niemal do poziomu występującego u szczupłych osobników trzymanych na zwykłej diecie.

Kiedy zespół Shaya zbadał tkanki otyłych myszy spożywających suplementy, odnotował większą aktywność jądrowych receptorów PPAR-gamma i PPAR-alfa. Shay sądzi, że kwas elagowy i inne substancje wiążą się z receptorami peroksysomalnego czynnika proliferacyjnego, prowadząc do "włączenia" genów wyzwalających metabolizm tłuszczów i glukozy.

wingrona ekstrakt kwas elagowy adipocyty spalanie kwasy tłuszczowe Neil Shay