Ta sama winnica, lecz kadź kadzi nierówna...
Znajomość rocznika czy winnicy nie gwarantuje wyboru dobrego trunku. Na poszczególnych winoroślach mogą bowiem bytować różne mikroorganizmy, co wpływa nie tylko na jakość owoców przed zbiorem, ale i na proces fermentacji.
W winiarstwie mykospołeczności z winogron odgrywają bardzo ważną rolę. [...] Oddziałując na fermentację, określają one np. właściwości zapachowe [i smakowe] napoju.
Mathabatha Setati z Uniwersytetu w Stellenbosch badał z zespołem 3 komercyjne winnice: organiczną, uprawianą metodami tradycyjnymi i biodynamiczną. Leżały one blisko siebie i miały podobną powierzchnię. Próbki pobierano w kilku wyznaczonych punktach.
Okazało się, że choć we wszystkich winnicach dominowały te same utleniające gatunki drożdży, to w winnicy ekologicznej różnorodność grzybów była największa. Naukowcy zauważyli również, że w pojedynczej winnicy niewielkie różnice między krzewami, które dotyczyły np. temperatury czy ekspozycji słonecznej, mogły w dużym stopniu zmienić skład mykospołeczności z powierzchni owoców.
Komentarze (0)