Winogrona ograniczają szkody wyrządzane przez zespół metaboliczny
Spożycie winogron chroni przed uszkodzeniem narządów w przebiegu zespołu metabolicznego.
Badanie naukowców z University of Michigan ujawniło, że winogrona ograniczają stan zapalny i magazynowanie tłuszczu. Wydaje się, że dzieje się tak dzięki zawartości polifenoli.
Zespół doktora E. Mitchella Seymoura sprawdzał, jak wysokotłuszczowa dieta wpływa na serce, wątrobę, nerki i tkankę tłuszczową szczurów predysponowanych do otyłości. U zwierząt z grupy eksperymentalnej do menu na 3 miesiące dopisano liofilizowane białe, czerwone i czarne winogrona.
Amerykanie zauważyli, że po 90 dniach winogronowej diety znacząco spadły poziomy markerów stanu zapalnego (do największych zniżek doszło w wątrobie i brzusznej tkance tłuszczowej). Gdy porównano grupy kontrolną i eksperymentalną, okazało się, że w tej drugiej winogrona zmniejszyły otłuszczenie wątroby, nerek i brzucha. Co więcej, spożycie proszku nasiliło obronę antyoksydacyjną (zwłaszcza w nerkach i wątrobie).
Komentarze (2)
Tolo, 23 kwietnia 2013, 10:10
Natomiast w winogronach są szawiany które są w stanie odkładać się w nerkach jako kamienie
Arlic, 23 kwietnia 2013, 21:44
@Tolo
Szczawiany są większości roślin i nie tylko, a winogrona nie należą do tych które nawet w górnej granicy wartości mają najwięcej szczawianów
Winogrona bardzo różnią się od siebie ilością szczawianów, upraszczając dość mocno, można powiedzieć że te z jasną skórką zawierają ich mało, a te z ciemną skórką dużo.
Tak czy owak, zapewne zjadanie winogron, czy nawet szpinaku który zawiera tony szczawianów wapnia w porównaniu z winogronem, nie wpłynie negatywnie przy odpowiedniej diecie i nawodnieniu wodą mineralną