Naukowcy zidentyfikowali związek, który hamuje wirusa Ebola

| Medycyna
NIAID

Benzochinolina skutecznie hamuje syntezę RNA (a więc namnażanie) wirusa Ebola (EBOV). Oddziałuje też na kilka innych wirusów.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Georgii podkreślają, że obecnie na gorączkę krwotoczną Ebola dostępne są jedynie terapie eksperymentalne. Osobom, które przeżywają, grożą przewlekłe zakażania, powodowane przez wirusy ukrywające się w miejscach, gdzie bez wywoływania reakcji układu odpornościowego tolerowane są substancje obce (chodzi np. o oczy czy jądra). Brakuje zatwierdzonych terapii antyfilowirusowych, a są one bardzo potrzebne. Zainteresowani tą dziedziną akademicy skupiają się m.in. na inhibitorach syntezy RNA wirusów.

W ramach najnowszego badania zespół przejrzał bibliotekę 200 tys. związków drobnocząsteczkowych. Zidentyfikowano 56 trafień, a więc substancji, które hamowały aktywność EBOV o ponad 70%. Ryzyko, że będą one toksyczne dla komórek, wynosiło zaś mniej niż 20%. Jak tłumaczą autorzy publikacji z pisma Antiviral Research, odkryto 3 struktury działające silnie antywirusowo w hodowlach komórkowych.

Ludzkie komórki nabłonkowe płuc i embrionalne komórki nerek wystawiano na oddziaływanie wirusów Ebola, Zika, Marburg i pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej (vesicular stomatitis virus, VSV). W dalszym etapie obserwowano antywirusowe oddziaływania 3 wspomnianych wcześniej struktur.

Okazało się, że jedna z nich - benzochinolina - wykazywała antywirusową aktywność w stosunku do EBOV i wirusa Marburg. Związek ten sprawdzał się także w przypadku VSV i wirusa Zika.

wirus Ebola EBOV benzochinolina