Pierwsze przekonujące dowody, że wirus Epsteina-Barr wywołuje stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane (SM), przewlekła nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna, na którą cierpi około 2,8 miliona osób na całym świecie, jest prawdopodobnie powodowana przez infekcję wirusem Epsteina-Barr (EBV), donoszą na łamach Science naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health. Hipoteza, że SM jest powodowane przez EBV jest od wielu lat badana przez grupy naukowe z całego świata. Nasze badania są pierwszymi, które dostarczają przekonujących dowodów na istnienie związku przyczynowo-skutkowego, mówi profesor Alberto Ascherio.
To olbrzymi krok naprzód, gdyż sugeruje, że większości przypadków SM można by uniknąć powstrzymując infekcję EBV, a skupienie się na wirusie może prowadzić do odkrycia leku na stwardnienie rozsiane, dodaje uczony.
Ustalenie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy stwardnieniem rozsianym a wirusem Epseina-Barr jest o tyle trudne, że EBV infekuje około 95% dorosłych, SM jest dość rzadką chorobą, a jego objawy pojawiają się około 10 lat po infekcji EBV.
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, chcąc sprawdzić, czy istnieje związek pomiędzy EBV a SM, przejrzeli dane ponad 10 milionów młodych amerykańskich żołnierzy. Zauważyli, że u 955 z nich zdiagnozowano SM w czasie, gdy służyli w wojsku. Następnie uczeni przeanalizowali serum z próbek, które co dwa lata są pobierane od żołnierzy. Sprawdzili w ten sposób, czy w momencie pobrania pierwszej próbki żołnierz był zarażony EBV oraz czy mógł istnieć związek pomiędzy infekcją EBV a zdiagnozowaniem objawów SM. Na tej podstawie stwierdzili, że po infekcji EBV ryzyko pojawienia się stwardnienia rozsianego jest 32-krotnie wyższe, niż po infekcji jakimkolwiek innym wirusem. Ponadto okazało się, że w serum poziom lekkiego łańcucha neurofilamentów, biomarkera typowej dla SM degeneracji nerwów, rośnie tylko po zarażeniu wirusem Epsteina-Barr. Zjawiska tego nie można wyjaśnić żadnym innym znanym czynnikiem ryzyka MS, co sugeruje, że EBV jest główną przyczyną MS, stwierdzają autorzy badań.
Profesor Ascherio mówi, że długi czas, jaki upływa pomiędzy infekcją EBV a rozpoznaniem stwardnienia rozsianego można tłumaczyć zarówno tym, że objawy choroby bardzo trudno jest rozpoznać na jej wczesnych stadium oraz ewoluującą relacją pomiędzy EBV a układem odpornościowym nosiciela, który jest wielokrotnie stymulowany, gdy uśpione wirusy się aktywują.
Obecnie nie mamy żadnego sposobu, by zapobiegać lub leczyć infekcję EBV. Szczepionka przeciwko EBV lub leki antywirusowe zwalczające ten patogen mogłyby zapobiegać lub leczyć stwardnienie rozsiane, podsumowuje Ascherio.
Komentarze (5)
KONTO USUNIĘTE, 17 stycznia 2022, 21:42
Ta szczepionka być może już jest. W Australii meldują o zanikaniu brodawek wirusowych po szczepieniach szczepionkami mRNA przeciw COVID:
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-australijczykom-znikaja-kurzajki-efekt-szczepienia-przeciwko,nId,5762233
PS
@Mariusz Błoński stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex), powszechniejszy skrótowiec, to SM.W pierwszym wersie się udało, ale póżniej Twój Windows zamienił skrycie i po kumotersku na MS.
Mariusz Błoński, 17 stycznia 2022, 21:51
Coś tak czułem, że te obiecanki z dostępem do konta Billa G. po szczepieniu to ściema. Wychodzą skutku uboczne
Jajcenty, 17 stycznia 2022, 21:52
hm, też bym napisał 'Barra' tymczasem z wiki: nazwa pochodzi od Michaela Epsteina i Yvonne Barr, którzy odkryli go w 1964 roku. I tamże występuje jako wirus Epsteina-Barr
Po naszemu to chyba winno być Epsteina-Barry ?
Mariusz Błoński, 18 stycznia 2022, 00:37
No i mam zagwozdkę. Pisałem na wyczucie. Więc sprawdziłem. Tutaj https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/mononukleoza-zakazna;3943093.html jest w bierniku tak, jak napisałem - wirus Epsteina-Barra. Ale w wydawanych przez nich książkach i na stronach medycznych jest "wirus Epsteina-Barr". I chyba, skoro Barr była kobietą, to nie powinno się odmieniać.
Więc po naszemu winno być Epsteina-Barr.
Dzięki
lanceortega, 18 stycznia 2022, 03:49
Zdecydowanie Epsteina-Barr, po polsku.
Natomiast zamiana SM na MS nie wydaje się kolosalnym błędem, bo w literaturze światowej funkcjonuje anglicyzm Multiple Sclerosis (MS).