Wirus Zika powoduje zaburzenia rytmu i niewydolność serca

| Medycyna
doegox, CC

Wirus Zika (ZIKV) szkodzi również sercu.

Naukowcy z Instytutu Medycyny Tropikalnej w Caracas badali 9 dorosłych pacjentów z ZIKV. Znacząca większość nie miała wcześniejszej historii chorób sercowo-naczyniowych. U wszystkich poza jedną osobą rozwinęły się zaburzenia rytmu serca, a u 2/3 stwierdzono niewydolność serca.

Wiemy, że inne choroby przenoszone przez komary, np. denga czy chikungunya, wpływają na serce, dlatego przypuszczaliśmy, że z Ziką może być podobnie. Zaskoczyło nas jednak nasilenie obserwowanych zmian, doskonale widoczne nawet u tak małej liczby pacjentów - podkreśla dr Karina Gonzalez Carta, kardiolog z Mayo Clinic.

Większość badanej grupy stanowiły kobiety (6). Średnia wieku wynosiła 47 lat. Chorzy pojawili się w Wydziale Medycyny Tropikalnej w ciągu 2 tygodni od wystąpienia objawów Ziki. Wspominali o problemach z sercem; najczęściej były to palpitacje (kołatanie serca) i następujące po nich skrócenie oddechu oraz zmęczenie. Tylko jeden pacjent miał wcześniej problemy sercowo-naczyniowe (nadciśnienie). Testy potwierdziły, że u chorych występowało aktywne zakażenie ZIKV.

Pacjentom wykonano wstępne EKG. Ponieważ u 8 zapis sugerował zaburzenia rytmu serca, lekarze zdecydowali o przeprowadzeniu pogłębionych badań: echa serca, monitorowania za pomocą Holter EKG i rezonansu serca.

Wykryto 3 przypadki migotania przedsionków, 2 przypadki przemijającego częstoskurczu przedsionkowego, a także 2 przypadki arytmii komorowej. Niewydolność serca zdiagnozowano w 6 przypadkach (5 osób miało niewydolność serca z niską frakcją wyrzutową, a jedna niewydolność z zachowaną frakcją wyrzutową).

Losy badanych śledzono od lipca 2016 r. i u nikogo problemy kardiologiczne nie ustąpiły. Na szczęście leczenie niewydolności serca i migotania przedsionków doprowadziło do zmniejszenia objawów.

[...] Chcemy, by pacjenci cierpiący na objawy Ziki byli również świadomi symptomów kardiologicznych, bo niekoniecznie mogą łączyć jedno z drugim. To samo tyczy się lekarzy, ponieważ skupiając się na objawach Ziki, mogą nie myśleć o kwestiach kardiologicznych.

wirus Zika ZIKV niewydolność serca zaburzenia rytmu serca Karina Gonzalez Carta