Wirusowe zapalenie wątroby zabija tyle samo osób, co malaria czy HIV/AIDS

| Medycyna
tnarik, CC

Wirusowe zapalenie wątroby stało się wiodącą przyczyną zgonu i niepełnosprawności w skali świata. Rocznie zabija tyle ludzi, co gruźlica, malaria czy HIV/AIDS.

Większość zgonów (96%) powodują wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, które powodują włóknienie i raka wątroby.

Autorzy publikacji z pisma The Lancet ustalili, że w ciągu 23 lat liczba zgonów z powodu wirusowego zapalenia wątroby wzrosła aż o 63%. Naukowcy z Imperial College London i Uniwersytetu Waszyngtonu podkreślają, że kiedyś liczba zgonów była większa w krajach z wysokim i średnim dochodem, jednak obecnie obciążenie chorobą jest podobne w krajach z niższym i wyższym statusem ekonomicznym.

To jak dotąd najbardziej zaawansowana analiza globalnego obciążenia wirusowym zapaleniem wątroby. Ujawnia uderzające dane: liczba ofiar śmiertelnych wynosi dziś 1,45 mln. Podczas gdy liczba zgonów z powodu innych chorób zakaźnych - takich jak gruźlica czy malaria - spadła od 1990 r., w przypadku wirusowego zapalenia wątroby wzrosła - opowiada dr Graham Cook.

Mimo że istnieją skuteczne metody terapii i szczepionki, mało pieniędzy inwestuje się w dostarczenie ich do pacjentów, zwłaszcza w porównaniu do malarii, HIV/AIDS i gruźlicy. Mamy zaakceptowany w maju przez World Health Assembly globalny plan działania, teraz musimy go [tylko] wdrożyć.

Naukowcy analizowali dane zgromadzone w ramach studium Global Burden of Disease. Pod uwagę wzięto globalną liczbę zgonów z powodu wirusowych zapaleń typu A, B, C i E (wirus zapalenia wątroby typu D może się namnażać tylko w organizmach zakażonych wirusem zapalenia wątroby typy B). Okazało się, że liczba zgonów z powodu ostrego zakażenia, marskości i chorób wątroby związanych z WZW wzrosła o 63%: z 890 tys. w roku 1990 do 1,45 mln w roku 2013.

Dla porównania, w roku 2013 z powodu AIDS na świecie zmarło 1,3 mln osób, z powodu gruźlicy 1,4, a przez malarię 855 tys.

Większość zgonów z powodu WZW odnotowano w Azji Wschodniej. Gros zgonów na świecie powodują WZW B i C. Dr Cook przypomina, że oba szczepy oznaczają długotrwałe zakażenia i niewiele bezpośrednich objawów. Przez to choroba rozwija się niezauważenie aż do wystąpienia poważnego uszkodzenia wątroby czy raka.

Poza zgonami związanymi z zapaleniem wątroby naukowcy szacowali liczbę utraconych lat życia; od najdłuższej możliwej długości życia dla osoby w tym wieku odejmowano wiek w momencie zgonu. Okazało się, że w 2013 r. liczba utraconych lat życia (YLL - z ang. years of life lost) przekraczała 41 mln, a ludzie żyli z niepełnosprawnością związaną z WZW przez ponad 870 tys. lat.

wirusowe zapalenie wątroby liczba zgonów utracone lata szczepionka rak wątroby dr Graham Cook