Witamina D może zmniejszyć wagę, działając na mózg

| Medycyna
Shezamm, CC

Witamina D wpływa na wagę i kontrolę poziomu glukozy, oddziałując na podwzgórze.

Niedobór witaminy D występuje często u osób otyłych i pacjentów z cukrzycą typu 2., ale dotąd nikt nie wiedział, czy przyczynia się to do tych chorób. Nasze wyniki sugerują, że witamina D może odgrywać pewną rolę w ich zapoczątkowaniu, oddziałując na mózg - podkreśla dr Stephanie Sisley z Baylor College of Medicine, która nawiązała współpracę z zespołem z Uniwersytetu Cincinnati.

Mózg jest głównym regulatorem wagi. Podwzgórze kontroluje i wagę, i glukozę, występują tam również receptory witaminy D.

W ramach studium otyłym samcom szczurów podawano witaminę D bezpośrednio do mózgu. W znieczuleniu do zlokalizowanej w podwzgórzu komory trzeciej wprowadzono cewnik. Gryzoniom aplikowano aktywną formę witaminy D – 1,25-dihydroksywitaminę D3.

Zwierzętom nie dawano jeść przez 4 godziny, dzięki czemu można było dokonać pomiaru glikemii na czczo. Później jednej grupie (12 zwierzętom) podano witaminę D rozpuszczoną w roztworze pełniącym funkcje nośnika. Czternastu osobnikom dopasowanym pod względem wagi aplikowano roztwór bez witaminy. Godzinę później wszystkim podano zastrzyk z dekstrozy (naturalnej glukozy), a następnie ponownie zmierzono poziom cukru.

W porównaniu do szczurów z grupy kontrolnej, u zwierząt, którym podano zastrzyk z witaminą D, występowała lepsza tolerancja glukozy. W oddzielnym eksperymencie ustalono, że wykazywały one znaczący wzrost insulinowrażliwości. Co istotne, domózgowa witamina D zmniejszała syntezę glukozy w wątrobie.

Obserwując wpływ długoterminowej terapii, naukowcy przez miesiąc podawali 3 szczurom witaminę D, a 4 sam nośnik witaminy. W pierwszej grupie zaobserwowano znaczący spadek ilości przyjmowanego pokarmu oraz wagi. Po 28 dniach jej przedstawiciele jedli niemal 3-krotnie mniej i mimo niezmieniania sposobu spalania kalorii utracili 24% wagi. Grupa kontrolna nie schudła.

witamina D podwzgórze waga glikemia glukoza poziom cukrzyca typu 2. dr Stephanie Sisley