Witamina D zwiększa tolerancję wysiłku i jest dobra dla serca
Zażywanie witaminy D pomaga w zwiększeniu poziomu sprawności i zmniejszeniu ryzyka choroby serca.
Wcześniejsze badania wykazały, że witamina D blokuje działanie enzymu 11-βHSD1, który jest konieczny do wytworzenia kortyzolu (hormonu stresu podnoszącego ciśnienie przez zwężenie naczyń). Obniżając ilość krążącego kortyzolu, witamina D może teoretycznie zwiększyć tolerancję wysiłku i obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
W ramach studium przez 2 tygodnie zespół z Uniwersytetu Królowej Małgorzaty w Edynburgu podawał 13 zdrowym dorosłym 50 μg witaminy D lub placebo. Uczestników dopasowano pod względem wieku i wagi.
Okazało się, że w porównaniu do przedstawicieli grupy kontrolnej, osoby zażywające witaminę D miały niższe ciśnienie i mniejsze stężenie kortyzolu w moczu. Testy sprawnościowe zademonstrowały, że grupa przyjmująca witaminę mogła w 20 min pokonać na rowerze 6,5 km (na początku eksperymentu było to tylko 5 km). Co istotne, mimo zwiększenia odległości o 30% naukowcy zaobserwowali mniej oznak zmęczenia.
Ludzie z naszej strefy klimatycznej często miewają niedobory witaminy D. Dane dla Anglii pokazują, że latem niedobory występują u 1 na 10 dorosłych osób, a w zimie u 2 na 5. Ponieważ ciemna skóra mniej skutecznie wykorzystuje słońce do produkcji tej witaminy, zimą niedobory wśród ciemnoskórych są jeszcze częstsze - występują u 3 na 4 dorosłych.
Nasze pilotażowe studium pokazuje, że przyjmując suplementy witaminy D, można zwiększyć poziom sprawności i zmniejszyć natężenie czynników ryzyka chorób serca, np. wartości ciśnienia krwi. Naszym następnym krokiem będzie przeprowadzenie większych [...] testów klinicznych. Obejmą one zarówno zdrowych amatorów, jak i duże grupy sportowców, np. rowerzystów czy biegaczy długodystansowych - podkreśla dr Raquel Revuelta Iniesta.
Niedobór witaminy D to ukryty zespół powiązany z insulinoopornością, cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów i wyższym ryzykiem pewnych nowotworów. Jak wcześniej zebrane dowody, nasze studium potwierdza znaczenie walki z tym problemem - podsumowuje dr Emad Al-Dujaili.
Komentarze (1)
Przemek Kobel, 2 listopada 2015, 13:15
Ale latem czy zimą? I czy specjalnie się napinali, czy chodziło o takie tam codzienne przejazdy? Bo pierwszy parametr może zmienić wynik o jakieś 10 procent, a drugi - 30.