Dane z Gmaila, Hotmaila i Yahoo Maila na sprzedaż

| Bezpieczenstwo IT
d70focus, CC

W sieci krążą informacje, że rosyjscy cyberprzestępcy oferują na sprzedaż dane milionów użytkowników Mail.ru, Gmaila, Hotmaila i Yahoo Maila. Spośród nich 42,5 miliona rekordów to dane, które nigdy wcześniej nie wyciekły. Informację taką przekazał Reutersowi Alex Holden odpowiedzialny za bezpieczeństwo w firmie Hold Security. To człowiek, który w ubiegłym roku odkrył największy z dotychczasowych wycieków danych. Teraz Holden mówi, że na rosyjskim czarnym rynku można kupić dane 272,3 miliona kont pocztowych. Część tych danych jest zduplikowana. Po wyeliminowaniu powtarzających się kont okazuje się, że znaczna część z nich, bo 57 milionów, to konta użytkowników Mail.ru, jednak w ofercie znajdują się też dziesiątki milionów kont z pozostałych serwisów. Przestępca, który jest w ich posiadaniu, oferuje je w wolnej sprzedaży, zatem dane mogą trafić do wielu grup przestępczych i zostać wielokrotnie wykorzystane.

Co interesujące, osoba sprzedająca żądała za dane... 50 rubli, czyli mniej niż 1 USD. Gdy Holden powiedział, że jego firma nie płaci za skradzione dane, zgodziła się oddać całą bazę za korzystne dla siebie komentarze na forach hakerskich.
Przedstawiciele Mail.ru oraz Microsoftu przyznali, że dane rzeczywiście pochodzą z kradzieży z ich serwerów pocztowych. Yahoo i Google nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

Holden informuje, że po usunięciu duplikatów okazało się, żę przestępcy ukaradli dane 40 milionów kont z Yahoo Mail, 33 miliony z Hotmaila i 24 miliony z Gmaila.

włamanie poczta Gmail Hotmail Yahoo Mail