Wodna logika
Na fińskim Aalto University narodził się pomysł wykorzystania kropli wody do przeprowadzenia... obliczeń komputerowych. Bazuje on na spostrzeżeniu, iz na wysoce hydrofobowej powierzchni krople wody odbijają się od siebie po zderzeniu.
W swoich eksperymentach Finowie wykorzystali miedź pokrytą srebrem i chemicznie zmodyfikowanym związkiem zawierającym fluor. Taka powierzchnia jest na tyle mocno hydrofobowa, że po lekkim przechyleniu krople wody nie spływają z niej, a się staczają. Na wspomnianej powierzchni wyżłobiono ścieżki dla kropli. Następnie naukowcy wykazali, że tak przygotowane urządzenie może służyć zarówno do przeprowadzania obliczeń, jak i przechowywania danych. Nośnikiem informacji były krople. Co więcej, gdy do kropli dodano reagujące ze sobą związki chemiczne, możliwe było kontrolowanie reakcji poprzez doprowadzanie do zderzeń kropli. To potencjalnie pozwoli na przeprowadzanie kontrolowanych, programowalnych reakcji, w których kropla wody będzie jednocześnie miniaturowym reaktorem i nośnikiem informacji.
Henrikki Mertaniemi, który przed dwoma laty odkrył odbijające się od siebie krople, a teraz brał udział w zbudowaniu wspomnianego układu logicznego mówi, że był zdumiony, gdy stwierdził, że nikt wcześniej nie informował o odbijaniu się kropli wody i nie próbował wykorzystać tego zjawiska. Dodaje, że pierwsze eksperymenty przeprowadzał... u matki w ogródku na liściach roślin, które są naturalnie pokryte substancjami hydrofobowymi.
Zapraszamy do obejrzenia dwóch filmów. Pierwszy pokazuje krople wykorzystywane do obliczeń, drugi - krople jako reaktory chemiczne
Komentarze (4)
pogo, 7 września 2012, 15:44
fajnie się odbijają... ale czy to ma jakiś sens użytkowy przy współczesnej elektronice?
waldi888231200, 8 września 2012, 20:53
Ciekawostka.
Woda z komet zawiera 6 atomów deuteru na 20 000 cząsteczek , a ziemska tylko 2. Jeśli więc chcieć sprawdzić czy czy na danym terenie są meteoryty to na początek pasowało zbadać okoliczne kałuże (wodę) na zawartość deuteru.
mikroos, 9 września 2012, 16:13
Wow, a od kiedy kometa=meteoryt?
waldi888231200, 9 września 2012, 21:54
Wg definicji komety składają się z lodu i gruzu skalnego (ew. metalowego) , przelatując wokół słońca tracą cześć materii (ogon) następnie ziemia przez to przechodzi i przyciąga te kawałki o kometach wielkości wanny wody wpadających wprost do atmosfery nie wspomnę.