Lit z wody pitnej korzystnie wpływa na długość życia pacjentów z alzheimerem

| Psychologia
.sanden., CC

Lit w wodzie pitnej korzystnie wpływa na długość życia chorych z alzheiemerem (ChA). Z badań przeprowadzonych w Teksasie wynika także, że jeśli w wodzie znajduje się konkretna ilość tego pierwiastka, spadają wskaźniki cukrzycy i otyłości - ważnych czynników ryzyka ChA.

Jak podkreślają autorzy publikacji z Journal of Alzheimer's Disease, lit jest metalem alkalicznym, który występuje m.in. w wodach mineralnych. Stosuje się go w leczeniu zaburzeń nastroju (w tym przypadku dawki są jednak o wiele wyższe od stężeń Li z wody pitnej).

Dr Val Fajardo i prof. Rebecca MacPherson z Brock University analizowali stężenia litu w wodzie pitnej z 234 hrabstw w Teksasie. Porównywali je do wskaźnika umieralności na ChA oraz zapadalności na cukrzycę i otyłość. Kanadyjczycy wybrali do badań Teksas, bo jak mówią, statystyki dla tego stanu były łatwo dostępne.

Odkryliśmy, że w hrabstwach z poziomem litu wykraczającym poza medianę (40 µg/l) na przestrzeni lat występowały mniejsze wzrosty umieralności na ChA [...] - opowiada Fajardo. Przy podobnych stężeniach Li w wodzie pitnej spadała także częstość cukrzycy typu 2. i otyłości.

Warto przypomnieć, że duńskie badania opublikowane w sierpniu 2017 r. pokazały, że wysoki poziom litu w wodzie z kranu wiąże się z niższym wskaźnikiem demencji.

woda z kranu lit choroba Alzheimera umieralność cukrzyca typu 2. otyłość Val Fajardo Rebecca MacPherson