Wirus Zika powoduje też sztywność stawów
Zespół neuropediatry dr Vanessy van der Linden Moty z Barao de Lucena w Recife opisał na łamach pisma BMJ 7 przypadków, które mogą wskazywać na to, że wirus Zika (ZIKV) powoduje nie tylko mikrocefalię, ale i wrodzoną sztywność stawów (artrogrypozę).
U 7 dzieci z podejrzeniem zakażenia ZIKV występowały problemy ze stawami bioder, kolan, kostek, łokci i/lub palców, które pasują do obrazu klinicznego artrogrypozy.
U dwojga dzieci w płynie mózgowo-rdzeniowym występowały przeciwciała IgM przeciwko ZIKV. Artrogrypozę stwierdzono w rękach i nogach sześciorga dzieci (86%) oraz nogach jednego dziecka (14%). Zdjęcia rtg. bioder wszystkich niemowląt wykazały obustronne zwichnięcie. U trojga (43%) zauważono podwichnięcie kolana związane z kolanami koślawymi. U dwojga (29%) było ono obustronne. Elektromiografia zademonstrowała umiarkowane objawy remodelowania jednostek motorycznych i ograniczenie ruchu.
Pięcioro dzieci przeszło zarówno tomografię, jak i rezonans magnetyczny mózgu. U reszty przeprowadzono tylko tomografię. U wszystkich stwierdzono nieprawidłowości rozwoju kory, zwapnienia (przede wszystkim na styku kory oraz istoty białej), zmniejszenie objętości mózgu, poszerzenie układu komorowego oraz niedorozwój pnia mózgu i móżdżka.
Brazylijczycy twierdzą, że należy mówić o wrodzonym zespole Zika. Wg nich, artrogrypoza nie wynika tu z nieprawidłowości w obrębie samych stawów, ale z chronicznego zajęcia ośrodkowych i obwodowych neuronów ruchowych.
U żadnego z dzieci nie stwierdzono innych wrodzonych zakażeń, np. różyczką lub wirusem HIV, które mogłyby doprowadzić do takich deformacji.
Dr Linden Mota podkreśla, że po napisaniu raportu spotkała się z kolejnymi 14 podobnymi przypadkami. Prowadzi teraz dalsze testy.
Komentarze (0)