Nie taka Betty mądra, jak ją przedstawiali?
Biolodzy z St Andrews University zaobserwowali, że dzikie wrony brodate (Corvus moneduloides) często wytwarzają narzędzia, co oznacza, że opisana w 2002 r. przez zespół z Uniwersytetu w Oksfordzie Betty nie była tak odkrywcza, jak się wtedy wydawało.
Czternaście lat temu Betty zaskoczyła wszystkich, wyginając kawałek drutu w haczyk, by za jego pomocą wyjąć z pionowej tuby wiaderko z przysmakiem w postaci mięsa. Choć wiedziano, że dzikie krukowate wytwarzają narzędzia z gałązek, wydawało się bardzo nieprawdopodobne, by polegało to na wyginaniu. Uznano więc, że Betty rozumie wymogi eksperymentalnego zadania i spontanicznie dochodzi do rozwiązania.
By lepiej zrozumieć umiejętności Betty, naukowcy z St Andrews University udali się do Nowej Kaledonii, czyli ojczyzny wron brodatych. Czasowo schwytali kilka osobników i umieścili je w ptaszarni.
Jak wyjaśnia dr Christian Rutz, w pniach umieszczono soczyste kąski. Zapewniono też ulubiony materiał na narzędzia. Okazało się, że wrony wykorzystywały gałązki jako przedłużenia dziobów. Co więcej, część zaczęła wyginać gałązki podobnie jak Betty. C. moneduloides robiły to, choć do rozwiązania zadania nie trzeba było wyginanych narzędzi. Nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom. Większość ptaków przydeptywała gałązki nogą i wyginała je dziobem, ale jedna wrona przed przystąpieniem do obróbki przyciskała narzędzia do pni, a druga jak Betty wtykała je w otwory [...] - opowiada Rutz.
Nasze spostrzeżenia prowadzą do pytania: czemu w ogóle dzikie krukowate wyginają gałązki? Sądzimy, że zakrzywione narzędzie zapewnia dodatkowe korzyści, bo ptak może tak ustawić dziób, że czubek narzędzia znajduje się w środku pola widzenia. To poprawia kontrolę sprawowaną nad nim w czasie żerowania - wyjaśnia dr James St Clair.
Obserwacje Szkotów sugerują, że zamiast posługiwać się wglądem (dochodzić do mądrego rozwiązania nowego problemu), Betty uciekła się raczej do działań typowych dla swojego gatunku. Biolodzy nie wykluczają jednak, że samica rozumiała zadanie i prezentowała giętkie, innowacyjne zachowania.
Wrony brodate to bardzo uzdolnieni użytkownicy narzędzi. Zręczne zachowanie, jakie obserwujemy, to wynik wzajemnych oddziaływań predyspozycji genetycznych oraz uczenia, także społecznego, na przestrzeni życia; to nie w pełni zrozumiany proces. Biorąc pod uwagę nowe wyniki, musimy przeprowadzić kolejne eksperymenty, które pokażą, do czego te ptaki są naprawdę zdolne - podkreśla St Clair.
Kiedy niemal 15 lat temu nasi koledzy z Oksfordu badali zdolności poznawcze Betty, niewiele wiedziano o tym, jak te ptaki wytwarzają i używają narzędzi w swoim naturalnym tropikalnym habitacie. Odkrycie przez nas wyginania narzędzi przez dzikie wrony z Nowej Kaledonii było zupełnym zaskoczeniem i stanowiło wynik żmudnych badań terenowych - podsumowuje dr Rutz.
Komentarze (5)
glaude, 11 sierpnia 2016, 19:51
I tak ciekawe, czy u nich to mechanizm wrodzony (jak np budowanie gniazda), czy kulturowy (wymyślony przez jakąś super zdolną wronę w przeszłości).
Powinni badacze sami sztuczną kwoką wysiedzieć jaja, odkarmić pisklęta w laboratorium i obserwować czy będą wyginać gałęzie/druty.
tempik, 12 sierpnia 2016, 09:43
przy prymitywnych zwierzakach i tych które nie wychowują swojego potomstwa wiedza przekazywana jest po DNA, nie ma innej opcji. ptaki to już skomplikowane "maszynerie" i wychowuja potomstwo więc pewnie część wiedzy przekazują bezpośrednio. projekty jakie proponujesz Glaude już były. nauka małych kaczek,łabędzi latania,zachowania w trakcie niebezpieczeństwa przez sztuczną elektroniczną mamę. wypuszczając oswojonego ssaka na wolność też trzeba poswięcić czasu żebu nauczyć go przetrwania w naturze. zapewne wrodzony instynkt jak i nabyta wiedza mają podobną siłę sprawczą
ormianin, 13 sierpnia 2016, 13:34
Para kruków towarzyszyła Odynowi. Przypadek? Już pewnie nasi dawni przodkowie zauważyli, że kruki to bardzo mądre ptaki
HorochovPL, 14 sierpnia 2016, 23:27
Hugin i Munin, pamięć i rozum z tego co pamiętam
Skoro już jest mitologia nordycka, to dodam coś z celtyckiej, mianowicie Morrigan, bogini wojny przybierała postać kruka. Swoją drogą... Łapcie po prostu link do Wiki.
W grach z serii The Longest Journey kompanem głównych bohaterek jest właśnie kruk, zwany Crowboy.
ojciec detecktor, 15 sierpnia 2016, 04:04
Kruk nauczył się interpretować otaczają go rzeczywistość a przestał wykonywać rozkazy Odyna.