Ocet chroni przed wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego
Naukowcy z Chin odkryli, że hamując stan zapalny i apoptozę, ocet chroni przed wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
Ocet był wykorzystywany w tradycyjnej medycynie od stuleci. Ponieważ co najmniej jedno z przeprowadzonych ostatnio studiów wskazywało, że może on być skuteczny w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, Lu Yu, Bo Liu i inni postanowili prowadzić dalsze badania w tym kierunku.
Akademicy oceniali wpływ octu i kwasu octowego na rozwój wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. W mysim modelu choroby wywołanej dekstranem zarówno 5% v/v roztwór octu, jak i 0,3 w/v roztwór kwasu octowego znacząco zmniejszały wskaźnik aktywności choroby, poprawiały ocenę histopatologiczną, a także ograniczały spadek wagi (v/v to skrót od stężenia procentowego objętościowego - volume/volume, a w/v od stężenia procentowego mieszanego, masowo-objętościowego - weight/volume).
Pogłębione analizy pokazały, że ocet hamował stan zapalny, tłumiąc reakcje dwóch subpopulacji limfocytów Th (Th1 i Th17) oraz powstawanie kompleksów białkowych - inflammasomów NLRP3. Ocet zapobiegał także apoptozie komórek poddanych stresowi retikulum endoplazmatycznego.
Co ciekawe, badanie kału wykazało, że podawanie gryzoniom octu na 28 dni przed zastosowaniem dekstranu korzystnie zmieniało skład mikrobiomu: zwiększało liczebność bakterii produkujących kwas mlekowy lub octowy (z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium) i zmniejszało liczebność pałeczek okrężnicy (Escherichia coli).
Naukowcy podkreślają, że potrzeba kolejnych badań, by określić wpływ octu na wrzodziejące zapalenie jelita grubego u ludzi.
Komentarze (4)
Jajcenty, 11 lutego 2016, 16:23
To dziwne. Spodziewałbym się zmniejszenia liczebności Lactobacillus i Bifidobacterium z powodu zakwaszenia. Z ich punktu widzenia rosną opory transportu produktów przemiany. Albo istnieje optymalne pH, przy którym prosperują najlepiej, albo ocet wybija E. coli i opróżnia niszę.
Gość Astro, 11 lutego 2016, 16:40
Nie wiem czy wybija, nie mam też najmniejszego pojęcia o pierwszym członie tej alternatywy wykluczającej, ale tu piszą
Przy okazji. Wiele się mawiało (nie tak dawno temu), nie tyle o prawdziwości, co badaniach medycyn tradycyjnych (takich wielowiekowych), szczególnie Azji. Czy to się jakoś rozwija systematycznie, czy tylko tak, czasem wypłynie?
Jajcenty, 11 lutego 2016, 17:24
No to ja teraz nie wiem po co napisałeś to zdanie? Oczywiście alternatywa wykluczająca jest nie na miejscu, bo działać mogą oba mechanizmy, ale całość to i tak czyste spekulacje. W razie gdyby chodziło o zaczynanie zdania od "albo", to wolno Fredrze, to i ja sobie pozwolę.
TrzyGrosze, 11 lutego 2016, 18:45
Pięcioprocentowy ocet, a nie roztwór octu.