Zdrowe nawyki a ryzyko zgonu u osób z nadwagą i otyłych

| Zdrowie/uroda
FALHakaFalLin (Benjamin Linh VU), CC

Otyłe osoby mogą być tak samo zdrowe jak ludzie z prawidłową wagą, pod warunkiem że prowadzą zalecany tryb życia: nie palą, spożywają umiarkowane ilości alkoholu, regularnie ćwiczą, a także jedzą pięć lub więcej owoców i warzyw dziennie. Wtedy ich ryzyko zgonu w młodym wieku jest w przybliżeniu takie samo jak w przypadku ludzi szczupłych.

Dr Eric M. Matheson i zespół z Uniwersytetu Medycznego Południowej Karoliny przyglądali się wskaźnikowi masy ciała (BMI) 11761 kobiet i mężczyzn w średnim okresie 170 miesięcy. Analiza wykazała, że bezsprzecznie najbardziej zagrożone wczesną śmiercią były osoby z BMI powyżej 30, które nie miały żadnych zdrowych nawyków. Okazało się też, że szczupłość (BMI = 18,5-24,9) działała ochronnie tylko w grupie ludzi niemających żadnych zdrowych nawyków. Już jeden zdrowy nawyk powodował, że ryzyko zgonu jednostek otyłych różniło się od ryzyka dla ludzi z prawidłową masą w o wiele mniejszym zakresie, a w przypadku badanych z nadwagą było nawet mniejsze niż u szczupłych.

Autorzy artykułu opublikowanego na łamach Journal of the American Board of Family Medicine podkreślają, że o ile sporo wiadomo o korzyściach wynikających z wyboru zdrowego stylu życia w populacji generalnej, o tyle o skutkach stosowania się do prozdrowotnych wytycznych w grupie otyłych vs szczupłych lub osób z nadwagą już o wiele mniej. Dlatego też Matheson, D. King i C. Everett chcieli określić związek między prozdrowotnymi zwyczajami (jedzeniem 5 lub więcej owoców i warzyw dziennie, regularnym ruchem, umiarkowanym spożyciem alkoholu i niepaleniem) a śmiertelnością w grupie o zróżnicowanym BMI. Uwzględniono osoby biorące udział w National Health and Nutrition Examination Survey III, które miały 21 i więcej lat.

Po wzięciu poprawki na wiek, płeć, rasę, wykształcenie i stan cywilny wyliczono, że w porównaniu do grupy z 4 zdrowymi zwyczajami, stopień ryzyka dla wszystkich przyczyn zgonu dla osób z 0, 1, 2 i 3 zdrowymi przyzwyczajeniami wynosił, odpowiednio, 3,27, 2,59, 1,74 oraz 1,29. Kiedy naukowcy zastosowali dodatkowo podział wg wskaźnika masy ciała, stwierdzono, że wszyscy korzystali z wdrożenia zdrowego stylu życia, a najbardziej grupa osób otyłych.

wskaźnik masy ciała BMI styl życia zwyczaje prozdrowotne zgon ryzyko