Koniec wtyczek dla Javy

| Bezpieczenstwo IT

Oracle oświadczyło, że zrezygnuje z publikowania wtyczki dla Javy w JDK 9. Kolejna wersja Javy powinna ukazać się w marcu 2017 roku. Rezygnacja z wtyczki dla przeglądarek jest podyktowana troską o bezpieczeństwo, gdyż wtyczka ta jest ulubionym celem cyberprzestępców. Trzeba jednak przyznać, że koncern został postawiony przed faktem dokonanym, gdyż do tego czasu większość przeglądarek i tak nie będzie wspierało wtyczki dla Javy. Firefox przestanie ją wspierać do końca bieżącego roku, Chrome wyłączył wsparcie już we wrześniu. Microsoftowy Edge nie obsługuje obecnie żadnych wtyczek. Jedynymi przeglądarkami, które po roku 2016 będą wspierały stary model wtyczek, w jakim działa plug-in dla Javy, będą Internet Explorer oraz Safari.

Zgodnie z zaleceniami Oracle'a, należy zrezygnować z Java Applets na rzecz Java Web Start. Technologia ta nie wymaga stosowania wtyczki. Co nie znaczy, że cyberprzestępcy nie będą starali się jej wykorzystać do przeprowadzania ataków.
Jednak nawet gdy Oracle przestanie publikować wtyczki dla przeglądarek, olbrzymia rzesza internautów nadal będzie narażona na taki. Miliony komputerów, przede wszystkim w środowisku biznesowym, wciąż obsługują wtyczki dla Javy 6 i 7. Wersje te od dawna nie otrzymują żadnych poprawek bezpieczeństwa.

wtyczka Java Oracle JDK 9 przeglądarka