Skan mózgu pomoże w wyborze kariery
Doradztwo zawodowe to szczególna dziedzina. Poza umiejętnościami psychologicznymi i wiedzą doradcy stosuje się wszelkiego rodzaju testy do oceny umiejętności i predyspozycji. Amerykański uczony sugeruje, że można by je zastąpić lub uzupełnić skanowaniem struktury mózgu.
Skoro poszczególne obszary mózgu odpowiadają za różne rodzaje aktywności, to specyficzne umiejętności i predyspozycje powinny znajdować odbicie w strukturze mózgu, uznał Richard Haier, naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Z grupą badaczy podjął się zbadania neurologicznych podstaw rezultatów osiąganych w testach kompetencji, jakie stosuje się podczas doradztwa zawodowego. Indywidualne różnice w zdolnościach poznawczych dostarczają cennych informacji przy wyborze ścieżki kariery. Jeśli tak, może obrazowanie mózgu rezonansem magnetycznym pozwoliłoby uzupełnić lub nawet zastąpić wykonywanie testów.
Podczas badania 40 osób wypełniało typowe testy na na niezależne czynniki poznawcze: inteligencję ogólną, szybkość rozumowania, zdolności matematyczne, wyobraźnię przestrzenną, pamięć. Indywidualne oceny z zestawu testów poznawczych poddano ocenie korelacji ze strukturą, rozłożeniem szarej substancji mózgowej. Jak się okazało, związek taki rzeczywiście istnieje. Inny rodzaj korelacji zidentyfikowano też dla testów sprawdzających wąskie i szerokie zdolności poznawcze i intelektualne.
Wykonano dopiero pierwsze badania, ale wyniki okazały się na tyle interesujące, że zamieszczono je w czasopiśmie BMC Research Notes. Istnieją dobre podstawy do kontynuowania badań, uważa Haier i zapowiada dalsze testy z nadzieją na przydatność informacji uzyskanych za pomocą rezonansu magnetycznego mózgu.
Komentarze (8)
Marek Nowakowski, 27 lipca 2010, 05:36
Do jakiego wieku takowe testy są wykonywane? Czy swoje predyspozycje zawodowe można odkryć dopiero np. w wieku 59 lat? A czy człowiek jest sam w sobie zdolny odkryć własne talenty i do jakiego typu wykonywania pracy nadaje się najlepiej? Jeśli się próbuje wykonywania wielu zawodow i to w dodatku tych niewyuczonych to w pewnym sensie można samemu dojśc do wniosku co się lubi, a jak widomo im więcej doświadczenia tym mądrzejszy przyszły pracownik jak i wydajniejszy oraz później wypali się zawodowa albo i wcale!
Jeśli dziecko po szkole podstawowej wybiera swoją ścieżkę edukacji bez poradnictwa zwodowego przez samego siebie to kto jest odpowiedzialny za jego błąd, gdy się pomyli? On sam czy kuroatorium oświaty, że nie zbadało predyspozycji zawodowych ucznia (talenty, deficyty, mobilizacja do nauki, kujoństwo, nieuctwo, pracowitość, mobilność, mobilizację, rywalizację, wyścig szczurów, podatność na nałogi jak i pracoholizm lub lenioholizm).
Piotrek, 27 lipca 2010, 08:13
Świat "robotów". Wszyscy się śpieszą tylko nie wiadomo do czego...
Najgorsze jest to, że w tym świecie uwolnienie się od tego wyścigu szczurów jest już praktycznie niemożliwe. Tylko wyjazdem za granice coś można zdziałać.
Jurgi, 27 lipca 2010, 18:51
Y, a za granicą nie ma wyścigu szczurów?
Piotrek, 27 lipca 2010, 23:57
A czy ja mówiłem gdzie za granicę? To twa wyobraźnia nasunęła pewne kraje.
macintosh, 28 lipca 2010, 09:51
Jurgi, 28 lipca 2010, 11:46
To ja przeformułuję: y, a jest gdzieś miejsce bez wyścigu szczurów?
Piotrek, 28 lipca 2010, 13:24
Ogólnie rzecz biorąc kraje nie rozwinięte za bardzo, albo mądrze rozwijające się (nie wiem czy takie istnieją), gdzie nie ma jeszcze tego pędu i równocześnie można żyć godnie. Kraju ci nie podam, ale na pewno na naszej planetce takie zakamarki się uchowały (nie na długo).
Europa i Ameryka PN odpadają, jeden wymyśla głupoty (USA) a reszta jak UE, Chiny. Najgorsi w wyścigu szczurów są kolejno Singapur Japonia, Emiraty.
Skoro mowa o Singapurze -> Klik
@Jurgi:
A proszę cię bardzo
Marek Nowakowski, 20 października 2010, 15:16
Jeśli ktoś w życiu nie był wysyłany do doradztwa zawodowego czy sam się tam nie zgłosił to musi robić to co mu mózgownica każde - jednym słowem działania podejmowane przez jednostkę są jego genetyczno-socjalizacyjnymi skłonnościami i predyspozycjami ukształtowane (jeśli starzy do szkoly nie wysłają czy do pracy). Wolny wybór w Polsce jest po upadku komuny.
W szkole podstawowej juz wyścig szczurów się zaczyna (przedszkole i zerówka to zabawa). Popatrzcie na oceny w dziennikach pierwsze kogo zechcecie to widać co człowiek w życiu miał zamiar robić albo i nie wiedział co robić będzie).